Tüp Bebek – Endometriozis

Endometriozis bir üreme çağı kadın hastalığıdır. Üreme çağındaki kadınlarda görülür. Bu hastalık çoğunlukla kadınlarda kistlerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Fakat bu kistlerin oluşumunun nasıl olduğu konusunda kesin bir bilgi yoktur.

Endometriozis hastalığı giderek dünyada çok daha yoğun oranda rastlanan bir hastalıktır. Kadınlar arsında çok görülür özellikle hiçbir problemi olmayan normal bir toplumda bile %10 civarında görülen bu hastalık bilhassa kısırlık yani infertilite sorunu olan bayanlarda %30’lara kadar çıkmaktadır.

Peki endometriozis nedir?

İsmi rahim içi dokusu endometriom dokusu yani adette dökülen hormonlara duyarlı olan dokunun başka yerlerde yani rahim dışında da bulunmasıdır. Bu en çok karın zarında görülebilir ya da yumurtalıkların üstünde görülebilir bazen de bağırsakları bile tutabilir ama doktorların en sık şekli olarak gördüğü karın zarında görülen yani pritomel endometriosiz denilen durumda hanımlardaki vurgusu şiddetli adet sancısı olmuştur. Çünkü karın içinde bulunan kan normalde adet döneminde kanadığı zaman ve oraya döküldüğü zaman karın zarında tahriş yapar, aynı anda salgılanan maddeler de ciddi ağrılara sebep olmaktadır. Bu ağrıyla beraber aynı zamanda karın içinde bir takım yapışıklıklar olur ki bu yapışıklıklar sperm ile yumurtanın buluşmasını yumurtanın içeriye alınmasını engelleyebilir. Ayrıca endometriozisin varlığı ve salgıladığı enzim ve hormonlar yumurta kalitesini de bozabilirler.

tüp bebek Endometriozis

Yumurta kalitesi endometriozis hastalarda normal insanlara göre biraz daha düşüktür. İşte tüm bu nedenlerden dolayı endometriozist de kısırlığın yedi sebeplerinden biri olarak değerlendirilir. Eğer edndometriozis yumurtalık dokusunun üstünde bulunursa ve yumurtalık bunu zaman içinde içine doğru alırsa o zaman buna çikolata ekisti ya da endimetriom adı verilir. Çünkü burada kan bir yere akamadığı için kanın şekilli hücreler, yani tortu kısmı içeride kalmakta ama sıvı kısmı yumurtanın dokusu tarafından emilmekte ve içeride adeta sıvı çikolata şeklinde bir sıvı birikmektedir. Bu da giderek büyüdüğü için hem sancı yapmakta hem de yumurtalık dokusunu istila etmektedir. İşte bütün bunlardan dolayı bu tip kistlerde eğer belirli bir büyüklüğe ulaşmışsa ki bu yaklaşık 5cm üstündedir, deporoskobi denilen cerrahi bir yöntemle bunların temizlenmesi yoluna gidilir.

Endometriozisin dört tane aşaması vardır. Birinci ikinci aşamalarda gerekli gelişimler yapıldıktan sonra çocuk sahibi olabilmek için normal ilişki ya da aşılama yöntemleri kullanılabilmektedir ama 3. ya da 4. aşamaları varsa eğer bunlarda direk tüm bebek uygulanmalıdır. Eğer endometriozisi olan bir hanım çocuk istemiyor ve sadece ağrılarından kurtulmak istiyorsa en iyi kullanılabilecek olan yöntem doğum kontrol hapıdır ki kanamaları azaltır ve adet sancıları da zaman içinde azalır. Ama şu bilinmelidir ki endometriozis daima ilerleyen bir hastalıktır, durdurmak çok mümkün değildir ancak yavaşlatılabilir. Endometriozis olan kişileri eğer çocuk sahibi olmak istiyorlarsa bir an evvel harekete geçmeleri çok önemlidir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın