Vajinismus Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Vajinismus cinsel fonksiyon bozukluklarının en sık görüleni, kadında görülen cinsel fonksiyon bozuklukları değil ama… Bu çok yanlış anlaşılır. Çünkü vajinismus çiftin problemidir. Kadının problemi değildir ve eşle beraber tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Halk arasında genelde şöyle tanımlanır; ilk ilişki olacağı zaman, ilişki gerçekleşemez. Çünkü kadın bir şekilde kendini kasarak, ilişkiye izin vermez. Buna vajinismus diyoruz.

Buna ne zaman vajinismus diyoruz?

Öncelikle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının kontrol etmesi gerekiyor. Çünkü çok nadir de olsa bazı genital problemlerde “vajina girişinde bir perde olması gibi” sebeplerden dolayı cinsel ilişkiye izin verilemeyebiliyor. Böyle durumlarda bu tıbbi olarak tedavi edilebiliyor. Ama bu durum %1’in bile altındadır. O yüzden ilk olarak önce kadın hastalıkları uzmanı tedavi ediyor. Muayeneden korkmayın. Öyle bir alet kullanma şeklinde değil, sadece bir bakışla cinsel ilişkiye engel olabilecek tıbbi bir sebep var mı buna bakılıyor. Buna bakıldıktan sonra eğer ilişkiye engel olabilecek tıbbi bir sebep yoksa bunun adı vajinismus oluyor. Yani kadının korkuları nedeniyle, psikolojik kaynaklı olarak ilişkiye girememesi.

Vajinismus sebebi

Bunun sebebi, aslında kadınlar bunu sanki orada bir duvar var, bir yerden sonra kalıyor şeklinde tarif ederler. Oradaki duvar evet vardır ama o duvar psikolojik bir duvardır. Kadının beyninde oluşturduğu bir duvardır. Bunun altında cinselliği reddediş olabilir. Cinsellikle ilgili korkular olabilir. Daha da ileri gidersek anne olma ile ilgili korkular olabilir. Yani bu çok kapsamlı psikolojik bir sorun. O yüzden bunun tedavi edilmesi gerekiyor. Aslında bakarsanız vajinismus hem çok yaygın hem de tedavisi az uygulanan bir hastalıktır.

Peki neden tedaviye gelinmiyor?

Kadın bir şekilde aylar veya yıllar sonra ilişkiye izin veriyor. Alkollü olabilir, başka bir şekilde olabilir. Aynı zamanda erkeğin zorlaması ile de olabilir. Bu sefer ilişki gerçekleşir ama kadın ilişki sırasında hep ağrı duyar. Bu sefer doktora ilişki sırasında ağrılarım oluyor diyerek gider. Yani cinsel ilişki sırasında ağrı duyan kadınların birçoğunun da sebebi vajinismusdur.
Vajinismus neden bir problem?

Bu bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Yani çiftin cinsel hayatının yolunda gitmeyişi demektir. Dolayısıyla vajinismusu tedavi ederken de amaç cinsel ilişkinin gerçekleşmesi değildir. Kadının bu ilişkiye izin vermeyişinin psikolojik sebebi bulmak önemli olandır. Bundan sonraki hedef; çiftin olması gereken cinsel yaşama kavuşmasını sağlamaktır. O nedenle birçok çiftin tedavi yöntemi olarak araştırdığı, ameliyat olunması, kızlık zarının ameliyat ile kesilmesi gibi çözümler çok yanlış çözümlerdir. Bunlar tamamen hurafedir. Çünkü olay kadının genital bölgesinde değildir. Olay psikolojik olarak beyindedir. O yüzden bunun çok ciddi bir şekilde kapsamlı olarak çiftin hastalığı şeklinde değerlendirilip tedaviye alınması gerekir.

Vajinismus tedavisini psikologlar da yapabilir, doğum uzmanları da yapabilir. Tedavide temel olarak en başta kadının cinsellik ile ilgili korkularını yenmek ve bunları açığa çıkarmak önceliklidir. Aslında bu çok da zor bir şey değil. Genel olarak özellikle bizim gibi doğu kültürlerine bakıldığında bilinçaltında cinsellikle ilgili yanlış bilinenler yatıyor. Nedir bunlar? Kızlık zarı ile ilgili korkular, ilişkinin çok ağrılı bir şey olduğu, ilişki sırasında çok ciddi kanamalar olacağı ya da yatağın kanla dolacağı, hatta çiftin birbirine kenetli şekilde acillere gittiği hikayeleri bile uydurulur. Bunların hiçbiri doğru değildir. Ama o kadar halk arasında söylenegelir ki, daha küçük kız çocukluğundan beri bu hikayeler ile büyüyen bir kadın, doğal olarak ilk ilişkiye gireceği zaman bir sürü korkuyu beraberinde taşır.

Ne yanlış biliniyor?

Tedavi öncelikle yapılan buradaki bilinçsel yanlışların çözülmesidir. Yani ney yanlış biliniyor? Öncelikle kendi anatomisini, genital organlarını tanıyor mu? Kızlık zarı diye korktuğu şey ne veya ne değil? Bunun patlayan yada acıyan bir şey olmadığı ? Hatta kişiden kişiye göre değişen kızlık zarının tipleri (esnek olması, önde olması, arkada olması gibi).

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın