Vajinal Kuruluk Nedir?

Kadınlarda oldukça sık görülen durumlardan bir tanesi de vajinal kuruluktur. Özellikle menopoz sonrası dönemde görülen bu durumun diğer kadınlarda da görülmesi mümkündür. Vajinal kuruluk bazılarında herhangi bir belirti göstermezken bazılarında normal olmayan akıntı ya da kaşıntı, cinsel ilişki esnasında ağrı ve yanma şeklinde görülmektedir. Vajinal kuruluk sorunu olanların mutlaka doktora başvurmaları doğum sonrası, sigara kullanımı ve bazı ilaçların alınmasını sayabiliriz. Vajinal kuruluk tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık türüdür. İki farklı tedavi türü olan vajinal kuruluk için yağlar, nemlendiriciler ve vajinal östrojen kullanılabilir. Ancak vajinal kuruluğun tedavisi belirli bir süre için uygulanmaktadır. Östrojen hormonunun yumurtalıklar tarafından normal düzeyde üretilmesiyle birlikte tedavi de bitirilir.

Vajinal kuruluğun tedavisinde kullanılan yağlar ya da nemlendiriciler reçete olmadan da alınabilmektedir. Hiçbir yan etkileri olmadığı gibi herhangi bir hormon da içermemektedirler. Vajinal kuruluk, cinsel ilişkiyi de olumsuz yönde etkilemektedir. Tedavi amaçlı kullanılan yağlar, ilişki esnasında kuruluğun neden olduğu rahatsızlığı ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Bu yağlar yalnızca cinsel ilişki öncesinde vajinaya uygulanır. Vajinal kuruluktaki en etkili tedavi yöntemi ise, vajinal östrojendir. Ancak vajinal östrojeni reçete ile almanız gerekir. Bu reçeteyi sağlık ocağından temin edebilirsiniz. Vajinal östrojen, vajina içerisine yerleştirilerek kullanılmaktadır. Bu sayede az miktarda östrojen emilerek kana karışır. Farklı östrojen içeren diğer doğum kontrol hapları ya da menopoz döneminde kullanılan hormonlarla kıyaslandığında çok az risk taşımaktadır. Östrojen içeren kremler, 2-3 hafta süresince haftada 1-2 defa vajinaya yerleştirilir. Kremin dağılması nedeniyle rahatsızlık vereceğinden, çoğunlukla yatmadan evvel kullanılması önerilmektedir. Diğer yöntemlerle kıyaslandığında krem, vajinal dokunun her seferinde aynı uygulamaya ihtiyaç duymasından dolayı daha zahmetli olmaktadır. Uzmanlar, düşük dozlarda uygulanan östrojenli vajinal halka ya da tabletleri önermektedirler.

vajinam çok kuru

Güvenilir bir yöntem olan vajinal östrojenin süre sınırlaması olmadan kullanılmasında sakınca olduğunu kanıtlayan bir araştırma yoktur. Bu nedenle de süre kısıtlaması olmadan kullanılabilmektedir.    Ancak meme kanseri rahatsızlığı olan ya da bu rahatsızlığı atlatmış olan kadınlardaki güvenilirliği kesin değildir. Böyle bir durumda mutlaka vajinal östrojen kullanılmadan önce doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Vajinal kuruluk için kullanılan vajinal östrojen ile yaklaşık birkaç hafta içerisinde sorun giderilmektedir. Vajinal dokuların sağlıklı olarak kalmaları açısından da cinsel ilişkinin önemi vardır. Cinsel ilişkiye girmek ve cinsel yaşamı aktif tutmakta vajinal kuruluk tedavisi için gereklidir. Vajinal kuruluğun giderilmesi için tedavi uygulanmasına rağmen ağrının devam ettiği durumlarda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Vajinanın nemli kalmasında östrojen hormonunun etkisi büyüktür.  Yumurtalıkların üretmiş olduğu östrojen hormonundaki azalma da vajinal kuruluk nedenlerindendir. Kadınların yaşamlarının bazı dönemlerinde östrojen hormonunda düşüşler oluşur. Bu duruma, menopoz döneminin yakın olması ya da menopoz sonrası dönem, yumurtalıkların operasyonla alınmış olması ve kemoterapi tedavisi gibi sebepler de neden olmaktadır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın