Üroloji Hastalıklarında Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

Ülkemizde genellikle her 3 kadından 1 tanesi yaşamlarının bir döneminde idrar kaçırma sorunuyla karşılaşabiliyor. Üç tip idrar kaçırma söz konusudur. Bunlardan en sık görüleni sıkışma ile idrar kaçırmadır. Ayrıca öksürük ve gülme ile bir idrar kaçırma söz konusu olabilir. Üçüncü durum ise bu her ikisinin birlikte olmasıdır. Genellikle sıkışma ile olan idrar kaçırma daha ileri yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur. Bunların tedavisinde ilaçlar, ilaçlara cevap vermeyen kişilerde de mesane içinde botoks uygulamaları ile iyi yanıtlar alınır. Öksürük ve gülme ile idrar kaçırma ise daha çok idrar kesesinin sarkması veya idrar kesesi ile birlikte idrar kanalının desteğinin azalması ile ortaya çıkabilir. Genellikle daha genç yaşlarda ortaya çıkar. Doğum yapmak, birtakım ameliyatlar geçirmek, fazla kilolar gibi durumlar buna yol açar. Öksürük ve gülme ile idrar kaçırmada ise daha çok cerrahi tedavi tercih edilir. Burada amaç idrar kesesi ve idrar kanalının desteğini arttırmaktır. Bu ameliyatlar genellikle 20 dakika kadar sürmektedir. Daha ciddi organ sarkması olan kişilerde ise batından robotik yöntemler ile idrar kesesini yerine asarak sorun halledilebilir.

Prostat Ne Zaman Dikkate Alınmalıdır?

Erkeklerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi prostanın en çok hangi yaşlarda kontrol edilmesi gerektiğidir. Prostatın genel olarak 3 tip rahatsızlığı vardır. Bir tanesi prostatit, bu her yaşta görülebilen bir durumdur. Diğeri prostat büyümesi, prostat genellikle 35’li yaşlardan sonra büyümeye başlar. 35 ile 55 yaş arasında hızlı bir büyüme, 55 yaşından sonra daha yavaş bir büyüme olur. Büyüyen prostatın etkisi genellikle 40’lı yaşlardan sonra kendisini göstermeye başlar.

Prostat büyümesinin önemi nedir?

Hemen hemen her erkekte olabilir. Yıllar içinde yaşam kalitesini bozan, idrar alışkanlıklarını değiştiren, sosyal yaşamı olumsuz yönde etkileyen, bir takım idrar yakınmalarına yol açar. Prostat değerlendirilmesi genellikle 40’lı yaşlardan sonra başlanır. Üçüncü ve son durum ise prostat kanseridir. Prostat kanseri en sık 60’lı yaşlarda görünen bir rahatsızlıktır. Ancak prostat kanseri için taramayı 40’lı yaşlardan itibaren başlatmak gerekir. Eğer ailede prostat kanseri öyküsü varsa 40 yaşından itibaren, yoksa 45 yaşından itibaren yılda bir kez olmak üzere PSA testi ve prostat muayenesi ile tetkiklerin değerlendirilmesi gerekiyor.

Özetlenecek olursa genellikle 40’lı yaşlardan itibaren prostat ile ilgili hastalıklar açısından erkek bireylerin yılda bir kez değerlendirilmesinde fayda var.

sertleşme sorunu

Sertleşme Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Sertleşme bozukluğu ülkemizde her 40 yaş üzeri 3 erkekten 1 tanesinde gözüken bir durumdur. Yani oldukça yaygındır. Tedavide, basamaklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Kişinin yaşam biçimi iyileştirilmeye çalışılır. Fazla kilolar varsa verilmelidir. Günlük yaşantısı hareketsiz ise hareket katılması gerekir. Şeker ve tansiyon kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Sonraki aşamada ise testosteronu düşük olan erkeklerde testosteronu yerine koyulur. Sık kullanılan yöntemlerden birisi de oral yoldan verilen ilaçlardır. İhtiyaca göre veya her gün kullanım söz konusu olabilir. Bu tedavi yöntemi ile ortalama %72’lik bir başarı oranı söz konusudur. Bu yöntemlere cevap vermeyen erkeklerde şok dalga tedavisi denilen, penisteki kanlanmayı, damarları düzelten bir yöntemdir. Bu yöntemde de ortalama %70’lik bir başarı söz konusudur. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Bu tedavi yöntemine de yanıt vermeyen kişilerde ise penise enjeksiyon tedavisi söz konusudur. Bu da ortalama %75’lik bir başarı sağlar.

Hastalar hiçbir tedaviye cevap vermedikleri durumlarda cerrahi tedavi ile penis protezi yerleştirilir. Bu tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir. Ortalama %90 oranında başarı sağlanmaktadır. Komplikasyon oranları da oldukça düşüktür.

Böbrek Taşında Ameliyat Ne Zaman Gereklidir?

Böbrek veya idrar kanalı taşı belirlendiğinde tedavi için hekiminizi yönlendirecek birtakım durumlar söz konusudur. Bunlardan bir tanesi kişinin ağrılarının devamlılık arz etmesi ve artık yaşam kalitesini olumsuz yönde etki etmesi, taş ile beraber idrar kanalında tıkanma olması, böbrekte enfeksiyon gelişmesi gibi durumlarda taşın hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Bazen hastanın mesleği de tedavi yöntemine şekil verir. Örneğin; pilot, sunucu, cerrah gibi kişilerde daha hızlı bir şekilde tedavi planı yapılması gerekir. Böbrek taşının önemi; bunlar idrar kanalını tıkayıp böbrek fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla belli bir süre taşın şekli, boyutu ve büyüklüğüne göre ilaç ile tedavi söz konusu olabilir. Ama düşüremeyen kişilerde kısa takipler sonrasında cerrahi tedavi planlanır. Böbrek taşı belirtileri ve tedavisi için tıklayın.

prostat tedavi

Varikosel Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel erkeklerde görülen yumurtalık damarlarının normalden geniş olması halidir. Burada kirli kan merkeze gönderilemeyip geri kaçar ve testisi olumsuz yönde etkiler. Bu genç yaş grubunda her 4 erkekten 1 tanesinde ortaya çıkar. Ortaya çıkan her 4 erkekten 1 tanesinde de bir soruna yol açar. Varikosel ortaya çıkmışsa mutlaka tedavi etmek gerekmez. Tedavi etmek için bazı durumların olması gerekir. Örneğin; varikoselin üremeyi bozması yani sperm üretimini olumsuz yönde etkilemesi, bulunduğu tarafta yumurtalık hacmini küçültmesi veya kişinin hayat kalitesini bozan ağrılara yol açması gibi.

Varikosel tedavi aşaması

Standart olarak mikro cerrahi varikosel yöntemi tercih edilir. Yumurtalık hücreleri 20 kat büyütülerek incelenir. Bu yöntemin avantajı; hastanın aynı gün taburcu olabilmesidir. Komplikasyon oranlarının çok düşük olması da tercih sebepleri arasındadır. Ortalama 40 dakikalık bir çalışma ile sorun çözülebilir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın