Doğum Yapmamış Kadınlarda Spiral Kullanımı

Doğum yapmamış kadınlarda spiral yöntemi kadınlar için merak uyandırmaktadır. Her şeyden önce genel olarak kullanılan birden çok doğum kontrol yöntemi olsa da bunlardan en yaygını spiral yöntemidir. Yeni bir yöntem olmamasına rağmen hâlâ güvenirliği en yüksek doğum kontrol yöntemlerinin başında gelir. Çünkü uzmanlar tarafından belirtildiğine göre %95’in üstünde bir koruma oranı vardır.

Doğum yapmış ve bundan sonraki süreci kontrol altında tutmak isteyen kadınların ilk aklına gelen yöntemlerden biri spiral yöntemidir. Peki ya doğum yapmamış kadınlar için bu yöntemi tercih etmek konusunda neler söylenebilir?

Doğum Yapmamış Kadınlarda Spiral Kullanmak Uygun mu?

Spiral yöntemi en çok kullanılan ve en bilindik yöntemlerden olsa da bu yöntemin doğum yapmamış kadınlarda kullanılması ne derece doğru? Uzmanlara bu konuyu sorduğumuzda iki farklı görüş ile karşılaşıyoruz. Henüz doğum yapmamış bir kadının spiral taktırması bazı uzmanlar tarafından uygun görülmüyor. Sağlık açısından ve sonraki dönemlerde gebelik açısından sorun çıkarabileceğinden kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Doğum yapmamış kadınlarda spiral taktırmanın dış gebelik sorunlarına neden olabildiği dile getiriliyor. Aynı zamanda rahim içi enfeksiyonların görülmesi de olasıdır. Bu enfeksiyonlar rahim içi yapışıklığa neden olabilmektedir. Dolayısıyla doğum yapmamış kadınlar spiral kullandığında hem gebelikte hem de sağlık konusunda sıkıntıya düşebilir. Söz konusu uygulamaya karşı çıkan uzmanlar bu konuda kadınları uyarmaktadır.

Diğer bir görüş de bütün kadınların spiral kullanabileceği yönündedir. Sağlık açısından hiçbir sıkıntı olmayacağı ve kişinin iyi bir kontrolden sonra uygun spirali taktırabileceği savunuluyor. Bu durumda bazı detaylar göz önünde bulunduruluyor.

  • Spiral taktıracak kadın doğum yapmamış ise rahim büyüklüğü normal standartlardadır. Bu nedenle kullanılacak spiralin de ebatları farklı olacaktır.
  • Henüz doğum yapmadığından uygun spirali belirlemek için ultrasonla ölçüm yapılır. Ölçüm sonucunda küçük ebatlı bir spiral tercih edilebilir.
  • Doğum yapmış kadınlarda ise durum daha farklıdır. Normal doğum ve sezaryen açısından değerlendirme yapılır.
  • Normal doğum yapılmış ise bu kadınlarda rahim ağzı daha geniş olur. Bu da demek oluyor ki spiral yerleştirmek daha kolaydır. Ayrıca bu kadınlarda kullanılacak spiral daha büyük tercih edilir.

Uzun süreli ve güvenilir bir doğum kontrol yöntemi olan spiral konusunda karar vermeden önce uzmanlardan yeterli bilgi almak gerekiyor.

Spiral Taktırmanın Faydaları

Doğum yapmamış kadınlarda spiral konusunda genel olarak spiralin faydalarını birkaç maddede sıralayabiliriz.

  • Spiral taktırmayı düşünen kadınlar için bahsedeceğimiz ilk avantaj diğer doğum kontrol yöntemleri gibi kısıtlayıcı yanlarının bulunmamasıdır.
  • Spiral taktırdıktan sonra bir kadın bunu uzun yıllar güvenle kullanabilir. Tek yapması gereken yılda bir kontrolden geçmektir.
  • Başka bir avantajı da devlet kurumlarında kolayca uygulanma özelliğidir. Böylece bütün kadınlar bu doğum kontrol yöntemini kolayca uygulatabilir.
  • En iyi tarafı ise çıkarttıktan sonra kısa sürede hamile kalınabilmesidir. Yani spirali çıkarttıktan sonraki ilk regl döneminden sonra hamile kalma şansı vardır.
  • Maliyeti düşük olduğundan pek çok kadın tarafından tercih edilmektedir.

Spiral Taktırmanın Yan Etkileri:Bütün bunların yanında spiral taktırmanın bazı yan etkileri de olabilir. Bu yöntem bazen ağrılı adet kanamalarına sebep olabilir. Bakırlı spiral kullanılmışsa ağrılarda artma görülebilir. Kimi zaman da adet kanamalarını arttırdığından anemi hastalığı için risk oluşturabilmektedir. Hormon içerikli spiral tercih edilmişse bu durumlarla karşılaşma olasılığı düşüktür ya da yoktur denebilir.

Ayrıca bu yöntemi uygularken çok düşük bir ihtimal de olsa rahim yırtılması ile karşılaşılabilir. Bunun dışında bazı kadınlarda alerjiye sebep olabiliyor.

Eğer doğum yapmamış bir kadın olarak spiral taktırmayı düşünüyorsanız bu konuda bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın