Bakteriyel Vajinozis

Vajinada var olan mikroorganizmaların dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan ve bilhassa cinsel ilişkiden sonra daha da fazla yoğunlaşan, rahatsızlık verici ve balık kokusuna benzer bir kokunun oluşmasına sebep olan duruma bakterial vajinozis denmektedir. Dış ortamla rahim ağzı arasında bulunan ve kaslı çeperlerle çevrilmiş olan vajinada normalde yaklaşık olarak otuz farklı mikroorganizma yine farklı miktarlarda ve denge içerisinde bulunmaktadır. Kısaca vajina da tıpkı ağzımız ya da cildimiz gibidir. Mikropsuz bir ortama sahip değildir.

Bakterial vajinozis tablosunda gelişme olduğunda, laktik asit üretme görevli olan bakterilerin azaldığı görülür. Ancak bu sırada diğer bakteri çeşitleri artmıştır ve Ph seviysinin yükselmesi ile ortam olması gerekenden daha alkali bir hal almıştır. Vajinal akıntının kadınlarda görülmesindeki en sık sebebi bakterial vajinozistir. Ancak bu durumun neden ortaya çıktığı net olarak bilinememektedir. Bu rahatsızlığın cinsel yollarla bulaşma gibi bir riski olmasa da, cinsel açıdan aktif olanlarda daha çok görülmektedir. Bakterial vajinozisin görülmesini artıran diğer sebepler arasında sigara içilmesi ile birlikte hijyenik ürünlerin kullanımı bulunmaktadır. Bunun dışında nedensiz bir şekilde de bakterial vajinozisin oluşup sonrasında da kendiliğinden kaybolduğu da olabilir. Bu sıkıntıyı yaşayan kadınların yarısında herhangi bir belirti görülmemektedir. Belirtinin olmadığı durumlarda tedaviye gerek yokken, aksi halde antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Uygulanan tedavilerde % 90’ lara varan başarı oranları görülmüştür.

Bakteriyel Vajinit

Tedaviden sonraki bir ay içerisinde hastaların % 25’lik bölümünde rahatsızlığın tekrarlaması ile birlikte tekrar antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bakterial vajinozis, gebelerde erken doğum riski oluştururken, kadınlarda bel soğukluğu olarak bilinen rahatsızlık riskini de artırmaktadır. Bakterial vajinozisin belirtileri akıntıdan fark edilebilir. Vajinal akıntı, su gibi ve daha ince bir hal alır. Gri ya da beyaz renkte olabilir ve bilhassa cinsel ilişkiden sonra kokusu belirginleşir ve balık kokusuna benzer bir koku oluşur. Bakterial vajinozisten kaynaklanan akıntı tahrişe ya da kaşıntıya sebep olmaz. Bakterial vajinozis daha çok zencilerde ve cinsel hayatı aktif olan bayanlarda görülmektedir. Bu rahatsızlığın diğer risk faktörlerini de şu şekilde sıralayabiliriz; çok sayılı cinsel partner, spiral gibi rahim içi araçların kullanılması, köpük ve parfümlü sabun banyoları, sigara kullanımı, Vajinanın iç kısmının su ya da bir takım ticari ürünlerle yıkanması ve iç çamaşırların güçlü deterjanlarla yıkanıyor olmasıdır.

Vajinadan gelen akıntı, normalden farklı geldiğinde mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Gonore ya da trikomonas vajinalis gibi başka akıntıya sebep olan rahatsızlıkların kesinlikle ekarte edilmesi lazımdır. Bakterial vajinozisin teşhisinin netleşmesinde zorluk yaşandığı takdirde akıntı örneği incelemeye gönderilerek, tanı koyulur.  Vajinanın ph seviyesinin ölçülmesi de tanı koymada etkili bir yardımcıdır. Normal şartlarda ph 3.8 ile 4.5 arasında olması gerekirken, bakterial vajinoziste bu seviye 4.5’ten daha fazla görülmektedir.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın