Gebelikte Beslenme

Beslenme, bebeğin gelişimini sağlıklı şekilde tamamlayabilmesi için en önemli süreçlerden birisidir. Anneye bu noktada büyük bir görev düşer. Aldığı besinlerin kalitesi, miktarı ve daha birçok özelliği önemlidir. Yeteri kadar alınmayan ya da gereğinden çok daha fazla alınan gıdalar sorun yaratacağı için gebelikte sağlıklı beslenme dengesini iyi kurmak gerekir.

Hamileliğin İlk Zamanları

İlk üç aylık dönem içerisinde anne adaylarının sık ve az şekilde doğal besinlerden alması gerekir. Düzenli sebze ve meyve tüketimi alışkanlık haline getirilmelidir. Anne bu dönemde her istediğini tüketebilir, çünkü bebek çok fazla besinlerden etkilenmez. Ancak 3 aydan sonra yiyecek konusunda daha dikkatli davranmak gerekir. İlk dönemlerin aksine bu dönemde beslenmenin her detayına ayrıca önem vermek gerekir.

Günlük Alınması Gereken Kalori

Normal koşullarda 1600 kalori civarı günlük yakım söz konusudur ancak gebeliğin 3. Ayı sonrasında 2000 kalorinin üzerinde bir rakam seyreder. Bu nedenle alınan enerji ya da besin miktarı artırılmalı, 3 ara ve ana öğün şeklinde devam edilmelidir. Ancak gebelikte beslenme sürecinde fazla kalori alma rahatlığını abartmamak ve besin özelliği olmayan gıdalardan uzak durmak gerekir. Aksi halde gereksiz yere fazla kilolara da yol açılacaktır.

gebelikte nasıl beslenilmeli

Balık ve Kırımızı Et Tüketimi

En önemli besin maddelerinden ikisini hamilelik süresince düzenli aralıklarla almak gerekir.  Haftada bir düzenli şekilde tüketilmesi önemlidir. Özellikle balığın alınması bebeğin gelişimi açısından son derece önemlidir. Yumurta da dâhil bu üç ürün grubu, protein yönünden son derece zengindir. Bebeğin gelişiminde sağlıklı bir süreç yaşanması için proteinin aksatılmaması gerekir. Her gün ya da gün aşırı yumurta tüketilmelidir.

Günlük Sıvı Tüketim Miktarı

Su oranı yüksek sebzeler, su, meyveler, süt, ayran, açık çay hamilelikte düzenli alınması gereken sıvılardır. Günlük toplamda 3 litre bunlardan tüketilebilir. Yapay şeker içeren sıvılardan kaçınmak gerekir. Ancak sade mineralli soda tüketimi bebeğin gelişimine katkıda bulunur.

Tüketilmemesi Gerekenler

Alkol, sigara, uyuşturucu madde kullanımı gebelikte beslenme nasıl olur sorusunun kullanılmaması gereken maddeleri kısmını oluşturur. Anne ve bebek gelişimine olumsuz etki yaratacak her maddeden uzak durulmalı, sigara içilen ortamdan da uzakta kalınmalıdır.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın