Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebekler altı aylık oluncaya kadar anne sütü ile beslenmelidir. Altıncı aydan sonra ek gıdalara geçilebilir. Bebeğiniz 4 ile 6 aylık süreçte yeteri kadar kilo alamamış ise anne sütü vermeye devam edin ve ek gıdalar için doktorunuza danışın. Anne sütü değil de mama ile beslenen bebeklere dört aylıkken ek gıda olarak muhallebi, beş aylıkken de yoğurt verilebilir.

 

Bebekler altı ayını doldurmadan önce meyve ve sebzeler verilmemelidir. Bu dönemdeki bebeğin beslenmesinde verilen ek gıdalar yalnızca anne sütünü tamamlamak içindir. Bu nedenle de 6 ile 8 aylık dönemdeki bebeklerin günlük enerji oranının % 80 kadarını halen anne sütünden alıyor olmaları gerekmektedir. Kısacası, annenin sütü yeterli ise ve bebekte emmeye karşı istek varsa ve bebeğin kilosunun da iyi olduğu durumlarda bebek sekiz ayını dolduruncaya kadar ek gıda olarak iki öğün verilmeli ve bol miktarda anne sütünden faydalanması sağlanmalıdır. Bu arada bebeğin değişim lezzetlere de alışması için muhallebi, sebze, yoğurt ve meyve gibi besinleri dönüşümlü olarak günlük yedirmekte fayda vardır. Ek gıdalara geçildiği dönemde bilhassa da katı gıdaların bebeğe verilmeye başlandığı zamanlarda besinleri bebeklerin dilleri yardımıyla ittiklerine şahit olursunuz. Bu hareketi bebekler, istem dışı gerçekleştirirler ve 6 ya da 7 aylık olunca da kendiliğinden bu durum düzelir.

bebekler için ek gıda

Bebeklerin yapmış olduğu bu hareketten dolayı ek gıdaları beğenmediği ya da sevmediği gibi bir sonuç çıkarmayınız. Bebeklerin yeteri kadar beslenip beslenmedikleri kilo alımlarıyla doğru orantılı olarak tespit edilebilir. Bu sebeple de bebeklerin düzenli bir şekilde sağlık ocaklarında kontrolleri yapılmalıdır. Ek gıdalar,bebeklerin farklı tatlara alışmaları ve ilerleyen dönemlerde kolay bir şekilde yeme alışkanlığı kazanmaları açısından oldukça önemlidir. Ek gıdaya geçişte öncelikle, meyve püreleri, muhallebiler, peynir, yoğurt, sebze püreleri, yumurta, bisküvi, ekmek ve reçel gibi besinler verilir. Ek gıdalara ilk başlandığında az miktarlarda kaşıkla verilir ve sonraları öğün olarak yedirilir. Bebeğe ilk defa tattırılacak olan besinleri bebeğinizin karnı açken ve tanıdığı ve alışkın olduğu yiyeceklerden daha önce vermelisiniz. Ek gıdaların hepsini aynı hafta içinde vermek doğru değildir. Bebeğe verilecek olan yeni besinler arasında 3 ya da 4 gün fark olmalıdır. Bu sayede yeni verilen besinlerin bebekte herhangi bir alerjik durum oluşturup, oluşturmadığını da gözlemlemiş olursunuz. Herhangi bir alerjik durumla karşılaşıldığında ise şüphe edilen gıdanın verilmesi sonlandırılır ve belirtilerin kaybolup kaybolmadığı kontrol edilir.  Bebeklere kesinlikle reçel yya da şekere batırılmış emzik verilmemelidir. Ayrıca ek gıdaya geçişte bebeğin hoşlanmadığı tatları iki ya da üç hafta aralarla tekrara denemelisiniz.

 

Bebeklerinizi beslerken verdiğiniz tüm gıdaların taze pişirilmiş olması ve temiz olması çok önemlidir. Ayrıca bebeğin iştahına karşı da saygı duyulmalı ve ona göre de davranmalıdır. Bebeklere bir yaşın sonuna kadar ki sürede kaynamış su verilmelidir. Ayrıca bir yaşına gelmemiş olan bebeklere inek sütü de verişmemelidir. Bal, kuruyemiş, balık dışındaki deniz ürünleri ve çilek de bir yaşını doldurmamış olan bebeklere verilmemesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Yalnızca cevizi ezerek yemeklere karıştırma işlemine sekiz aydan sonra başlayabilirsiniz.

 

 

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın