Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Gündüz olduğu gibi geceleri de cilt bakımını ihmal etmemek ve cildi derinlemesine temizlemek gerekmektedir. Cilt yenilenmesine yardımcı olan gece cilt bakımı aynı zamanda cildin maruz kaldığı kiri ve zararlı güneş ışınlarını da yok eder. Geceleri hücreler kendini yenilediği ve canlandığı için yatmadan muhakkak cilt bakımı yapmak gereklidir.

Yapılan araştırmalarda akşam saat 6’dan sonra cilt fonksiyonları hız kazanır. Kan dolaşımı ve cilt yenileme ise saat 23:00’da en üst seviyeye ulaşır. Gece saat 04:00’a kadar aktif olan bu fonksiyonlar cilt bakımı yapıldığında daha da etkili hale geliyor.

Gece Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Gece cilt bakımı için cildin temizlenmesi gerekmektedir. Cilt üzerinde biriken makyaj ve kir kalıntıları ciltten tamamen arındırılır. Cilt tipine uygun ürünlerin seçilmesi bu noktada önem kazanır.

Ciltte ki ölü hücreleri arındırmak için peeling yapmak iyi bir yöntemdir. Karma ve yağlı bir cilde sahip olanlar cildi toksin maddelerden arındırmak için kaliteli bir peelingle cildi temizleyebilir. Eğer cildiniz kuru ya da hassas ise peeling yerine maske tercih edebilirsiniz.

Cildi temizlemek ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlamak için kaliteli bir tonik ile hem makyaj kalıntılarından kurtulabilir hem de cildi tamamen arındırabilirsiniz. Mutlaka cilt tipine uygun ürün seçimi yapılmalıdır.

İçerdiği antioksidan ve vitaminler ile nemlendirici kremler cilde gerekli nemi sağlar. Siz de doğru nemlendirici seçimi ile cildin bu üründen maksimum faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu nemlendiriciler uzun süre kullanmak için uygundur.

Gece cilt bakımı için unutmamanız gereken en önemli yer ise göz çevresidir. Dış etkenlerden, stresten ve ileri yaştan ilk etkilenen bu bölgeler olduğu için bu kısımlarda aşağı ve yukarı doğru çizgiler meydana gelmektedir. Siz de gece bakımında göz çevresi bakımını atlamamalı ve gerekli adımları uygulamalısınız. Yaşlılığı en çok belli eden göz çevreleri düzenli olarak nemlendirilmelidir. İyi bir göz çevresi kreminde anti aging özellikleri bulunmalı ve gece göz bakımı yapmadan yatağa yatılmamalıdır.

Soğuk havadan en çok etkilenen bir diğer bölge ise dudaklardır. Hassas ve çatlamaya meyilli dudaklar için gece bakımında dudakları mutlaka nemlendirmelisiniz. Yumuşacık dudaklara sahip olmak için gece yatmadan uygun bir dudak nemlendiricisi ile nemlendirin. Dudaklar bu sayede yeni güne pürüzsüz ve yumuşacık şekilde başlayacaktır.

Kaş ve kirpikler için badem yağı, özel serumlar ve hint yağı kullanılabilir. Her akşam kaş ve kirpikler için uygulanan bakım kısa sürede fayda gösterecektir.

Saç bakımı sıklıkla yapılmasa da arada bir yapılmalıdır. Gece bakım yağı ve saç maskesi uygulaması saçlar için yeterli gelecektir.

Günlük cilt bakımı yaparken gece bakımında nelere ihtiyacınız olduğunu belirlemeli, makyaj kalıntılarından kurtulmalı, gözenekleri temizlemeli ve sivilce oluşumu önlenmelidir. Zaman zaman güzellik merkezlerinin kapısı çalınmalı ve rutin olarak cilt temizleme yaptırılmalıdır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın