Tüp Bebek Tedavisinden Önce Ne Zaman Muayeneye Gidilmelidir?

Düzenli cinsel beraberliğe rağmen (korunmasız, düzenli ve haftada en az 2 kere) gebe kalınamaması durumuna infertilite bir diğer ifade ile kısırlık denir. Bu gibi durumdaki çiftlerin bir jinekoloğa görünmesinde fayda vardır. İlk muayene ve ilk değerlendirmede çiftin detaylı bir analizi alınır, ultrasonografik muayenesi yapılır ve bazı tetkikler istenir. Bunların başında erkekten sperm analizi, kadından TSH-prolaktin hormonları istenir. Ultrasonografi ile rahmin ve yumurtalıkların değerlendirilmesi sonrasında gerekirse bir rahim analizi ile rahmin durumu (tüplerin açık olup olmadığı) kontrol edilir.

Ancak 35 yaşın üstündeki nispeten ileri yaştaki kadınlarda bir yıl beklemek zaman kaybına yol açabilir. Bu çiftlerde 6 aylık sürenin dolması muayene ve tedaviye başlamak için yeterlidir. Bunlar normal infertilitenin tetkik ve tedavi yöntemleridir. Ancak çift eğer tüp bebek tedavisine tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı ya da tekrarlayan gebelik kayıpları ile geliyorsa o zaman daha ileri tetkiklerde istenebilir. Bunların başında da genetik testler gelmektedir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın