Tüp Bebek Tedavisinde Psikoloji

Tüp bebek tedavisinin uzun bir süreç oluşu, tedavinin belirsiz oluşu, kullanılan ilaçlar ve uygulanan işlemler kişide büyük bir strese yol açmaktadır. Dolayısıyla psikolojik danışmanlık almak bu süreçte oldukça önemlidir. Psikolojik danışmanlık bu süreçte bir takım problemlerin çözümüne yönelik tedaviler içerebilir. Önceden problemler belirmeden bu stres faktörlerini tanımlayarak ve başa çıkma becerilerini öğrenerek yapılabilecek psikoeğitimsel çalışmalarda bulunulabilir. Her hasta bu süreçte içeriği ne olursa olsun psikolojik danışmanlık alabilirler. Bu yüzden büyük problem ve sıkıntılar yaşamalarına gerek yoktur. Tüp bebek sürecinde psikolojik danışmanlık bireysel ya da çift terapisi şeklinde olabilir. Artık dünyada gelişmiş tüp bebek merkezlerinde bu hizmet bulunmaktadır. Dolayısıyla bu tedavi sürecinin bir parçası haline gelmiştir. İhtiyaç duyan her hasta psikolojik tedavi alabilir.

Tüp Bebek Öncesi Psikoloji
Tüp bebek sürecinde öncelikle stres faktörlerini tanımak tedavi sürecini belirler. Bu yüzden psikolojik tedavi oldukça önemlidir. Bunun dışında nefes teknikleri ve rahatlama teknikleri önem arz etmektedir. Doğru nefes almayı öğrenerek aşırı uyarılma denen tepkileri minimuma indirerek rahatlanabilir. Bu stresi azaltmakta oldukça önemli bir faktördür. Güvenilen bir merkezde ve güvenilen bir doktor eşliğinde bu tedaviyi almak sizi rahatlatabilir. Bunun yanı sıra yakın çevrelerden motive olmak için psikolojik destek alınabilir. Keyif alabileceğiniz aktivitelerde bulunmak ve hobiler edinmek stres ile başa çıkmakta size yardımcı olacaktır. Tüp bebek sürecinde transfer aşamasında, özellikle transfer sonrasından test sonucu alana kadarki süreçte hastalar oldukça zorlanmaktadır. Bu sürecin uzun olması ve bu süreçte yapılan fiziksel aktivitelerin kısıtlanması hastaların bunalıma girmesine neden olabiliyor. Mümkün olduğunca sizi çok yoğun stres altında bırakmıyorsa günlük hayatınıza ve işinize devam edebilirsiniz.
EMDR terapisi göz hareketleri ile yeniden işleme ve duyarsızlaştırma denilen travma konusunda oldukça etkili kısa süreli bir psikoterapi tekniğidir. 1980’li yıllarda Transit SHAPİRO adında bir psikoterapistin göz hareketlerinin travma üzerinde iyileştirici özelliği olduğunu bulmuştur. Bu yöntem ile tüp bebek tedavisini aynı anda yürütebilirsiniz.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın