Tüp Bebek Tedavisinde Gebelik Kesin Midir?

Çiftlerin en çok merak ettiği konu; bu kadar emek ve zaman harcayacağız ama gebelik kesin midir? Tüp bebek tedavisinde gebelik kesin değildir. Oluşan her bir embriyonun rahim içine yerleşebilme ve gebelik oluşturma potansiyeli vardır. Ama bu hiçbir zaman %100 değildir. Gebelik olmadığı zaman, gebeliğin neden oluşamadığını da ne yazık ki %100 ortaya koymak mümkün değildir. Çünkü embriyoları rahim içerisine transfer ettikten sonraki 12 günlük dönemi kayıt altına alabilecek bir sistem yok.  Keşke rahim içerisine bir kamera yerleştirilebilse ve 12 günlük dönemde neler olduğunu görebilsek. Bu dönemi kayıt edemediğimiz için “neden gebelikler %100 başarılı olmuyor?” sorusuna tıp cevap verebilmiş değil.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri bayanın yaşı, yumurta kalitesi ve yumurta rezervidir. Belki de tüp bebekte başarı şansını etkileyen en önemli faktör bunlardır. Bayan yaşı ne kadar gençse, yumurta kalitesi ne kadar iyiyse tüp bebekte başarı şansı da o kadar yüksek olur. Dolayısıyla başarı şansı 35 yaş altı ve 35 yaş üstü olarak ikiye ayırmak gerekir. Bayanın yaşı ne kadar gençse rezervinden kullanabilecek yumurta kalitesi o kadar iyi olacaktır. Dolayısıyla bu da embriyo gelişimine olumlu yansır. 35 Yaş altı bayanlarda gebelik oranları yaklaşık olarak tek embriyo transferi ile %35 civarında, 2 embriyo transferi ile ise %50 civarında olmaktadır.

Çoğul gebelik istenen bir son değildir. O yüzden 35 yaş altında tek embriyo transferini gebelik oranları düşük olmasına rağmen daha çok tercih edilir. 35 Yaş üstünde ise yumurta kalitesinin azalmasına bağlı olarak yavaş yavaş gebelik oranları da düşmeye başlıyor. Zamanla oran %30’ların altına doğru iniş gösteriyor. O yüzden tedaviye başlarken, bu tedavinin kesin bir tedavi yöntemi olmadığını akıldan hiçbir zaman çıkarmamız ve kendimizi psikolojik-ruhen olarak da buna hazırlamamız gerekiyor.

Ciddi sperm faktörü olan baba adaylarında önemlidir. Sperm sayısı çok belirgin şekilde düşük ise başarılı olma oranı diğer adaylara göre daha azdır. O yüzden buradan alacağımız en önemli mesaj şu; “tüp bebek tedavilerinde başarı %100 ve kesin değildir”. Bu durumun hiçbir zaman da %100 olması mümkün değildir. Doğal yollardan bir çiftin gebe kalma olasılığı %25 ise, bu oran genç anne adaylarında en fazla 2-2,5 katına kadar arttırılabilir. Ama hiçbir zaman bu oran %100 olmuyor. Dileriz ki ileride yeni çıkacak teknikler ile birlikte başarı oranı günden güne artar. Fakat günümüz 2017 yılında gebelik oranları bu şekildedir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın