Tüp Bebek İçin Doktora Ne zaman Gidilmelidir?

Tüp bebek tedavisine ne zaman başlanmalıdır?

Düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl süresince gebe kalamayan çiftler mutlaka bir kadın doğum doktoruna başvurmalılar. 35 Yaşından sonra ise bu bekleme süresi 6 aydan daha uzun olmamalıdır. Bu muayenede bayan ve erkek birlikte değerlendirilir. Bayan genel bir jinekolojik muayeneden geçirilmelidir. Rahim ve yumurtalıkları mutlaka anatomik olarak değerlendirilir. Aynı muayenede eşin sperm değerlerine de bakılır.

Yapılan değerlendirme sonrasında tüplerinde tıkanıklık olan, eşinin sperm derecesinde ciddi derecede düşüklük olan, ileri seviye endometriozis, tedaviye dirençli polikistik over, tekrarlayan tedavilere cevap vermeyen hastalar tüp bebek tedavisine aday hastalardır. Tüp bebek tedavisine geçerkenki hız sonuca ulaşmadaki başarıyı arttırmada önemli rol oynar. Bayanlarda yaş ile beraber yumurta kalitesinin düşmesi, bebek sahibi olma şansını olumsuz etkilemektedir.

Gebelikte yapılan tarama testleri nelerdir?

Tüm gebeler, gebelik süresince birtakım tarama testlerine tâbi tutulmaktadır. Gebe kalınması bebeğin %100 sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Bebeğin genetik olarak sıkıntısı var mı yok mu testler sonucunda %90 olarak belirlenir. Bunlardan en önemli olan test 11 ve 13. hafta arasında yapılan kombine tarama testidir.

Kombine tarama testinde ilk olarak, ultrasonda bebeğin ense kalınlığı, burun kemiği ve diğer organ gelişmeleri değerlendirildikten sonra anneden alınan kan değerleriyle birlikte bebekte özürlülük durumu belirlenir. Gebelikteki tarama testlerinde bilinmesi gereken en önemli nokta bu tarama testlerinin %100 sonuç vermediğini bilmektedir. Bu testler sonucunda riskli çıkan hastalar, ileri test yöntemlerine tabi tutulur. Bu şekilde tanılar %100 olarak doğrulanabilir. Testler sonucunda bebekte herhangi bir sıkıntı çıkarsa anne adayları gebeliğin süreci hakkında söz sahibi olabilirler. 11 ve 13. hafta arasındaki bu tarama testini kaçıran hastalara 15 ve 18. hafta arasında 4’lü tarama testi yapılır. Bu tarama testi de oldukça güvenilirdir ve %70 oranında bebek ile fikir verir.

Unutulmaması gereken nokta, tüm tarama testleri normal de olsa, ultrasonda hiçbir bulgu olmasa da bebeklerde genetik olarak sıkıntı olabileceğidir. Gebelikteki tarama testleri ile maksimum %90 oranında tanı konulabilir. Son yıllarda kullanılmaya başlanan periferik hücre tarama testi adı altındaki testle anneden 10. haftada bir tüp kan alınır. Bu kan ile bebekteki hücreler belirlenir ve genetik bir sıkıntı olup olmadığı %99.8 oranında belirlenebilir.

Bebek sahibi olmak için doktora ne zaman gidilmelidir?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri gerekir. Bu muayene mümkünse eşlerin birlikte katıldığı, bu duruma her iki eşin de fizyolojik ve psikolojik olarak hazırlandığı bir öngörüşme şeklinde olmalıdır. Bayan genel bir jinekolojik muayene ile değerlendirilir. Rahim ve yumurtalıkları anatomik olarak değerlendirilir. Rahim ağzında enfeksiyon veya yara var ise öncesinde tedavi edilir.

Gebelik öncesi yapılacak muayene ile önceden var olan problemleri çözme fırsatı olabilmektedir. Aynı muayene sırasında doktorun sizden isteyeceği testler ile vitamin eksiklikleriniz, kansızlıklarınız, guatr ile ilgili herhangi bir probleminiz varsa bunların belirlenmesi ve tedavi edilmesi sağlıklı bir bebek sahibi olmanız açısından önemlidir.

Gebelik öncesinde kullanılması gereken birtakım vitaminler vardır. Gebelik öncesi 3 ay dönemde folik asit desteğine mutlaka başlanmalıdır. Bu vitaminin bebeğin beyin ve sinir gelişimi açısından önemli olduğu bilinmelidir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. kamil Reply

    Allah herkese bir çocuk versin evi şenlensin 🙂

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın