Kadında Kısırlık Tanısı İçin Gerekli Testler Nelerdir?

Bir anne adayı doktora başvurduğunda, doktor birkaç çeşit testler yapar. Doktorun isteyebileceği birkaç çeşit temel testler bulunmaktadır. Öncelikle ultrasonografi ile başlanır. Ultrasonografide nelere bakılır?

  • Rahimin şekli ile ilgili herhangi bir problem olup olmadığına,
  • Yumurtalıkların durumu ve yumurtalıklarda problem var mı yok mu,
  • En önemlisi olarak da yumurtalık rezervine bakılır.

Her ay biz biliyoruz ki, bizim gözümüzle göremediğimiz yumurtalık deposunda belirli sayıda yumurta hücresi büyümek için hazır. Doktor bu sayıya bakar. Eğer her bir yumurtalıkta 5-6, iki yumurtalıkta ise 10-12 civarında yumurta hücresi görüyorsak yumurta rezervi iyi denebilir. Ancak sayı yavaş yavaş, her iki yumurtalıktaki toplam sayı 10’un altına inmeye başladığı zaman dikkat etmek zorundayız. Bu doktorların ultrason ile baktığı önemli bir bulgudur.

Tabi bir de gözümüz ile göremediğimiz bir yumurta deposu daha var. Biz ancak ultrason ile seçilen yumurtaları görüyoruz. Ama bir de seçilemeyen depoda yumurta hücreleri var. İşte bunun için de adet döneminden bağımsız, istediğimiz zaman, antimüleryan hormon denilen bir hormona bakılır. Bu hormon, gözümüzle göremediğimiz küçük hücrelerden üretilen bir hormondur. Bunun değerinin ise 1,5-2’nin üzerinde olması gerekir. Bayanın adetinin 2-3. günü FSH hormonuna bakılır. FSH hormonu değerinin adetin ilk 3 günü içerisinde 10’un altında olması ve östrojen hormonun ise 70 picogramın altında olması gerekiyor. Bunlar yumurtalık rezervi ve ne kadar süre zamanımız var bunun hakkında bilgi veriyor.

Diğer bakılan bir şey tüpler açık mı, değil mi? Çünkü şunu unutmamak lazım; hiçbir zaman ultrasonda tüpler görünmez. Ultrason yaparak tüplerin açık-kapalı durumunu göremediğimizden dolayı adet döneminin hemen bitiminde rahim filmi yapılmalıdır.

Rahim filminde ne yapılıyor?

Rahim ağzından boyalı bir madde veriliyor. Bu boyalı maddenin tüplere geçmesini, tüplerden de karın boşluğuna yayılması beklenir.

Tüplerin birinde herhangi bir tıkanıklık varsa ne olur?

Verdiğimiz boya karın boşluğuna ve tüplere kadar geçemeyecektir. Bu da tüpler için çok önemlidir.

Peki bu bayan düzenli bir şekilde yumurtluyor mu?

Bunun için düzenli adet gören bayanlarda yaklaşık adetin 21. günü progesteron hormonuna bakılır. Progesteron hormonu; yumurta büyüyüp çatladıktan sonraki dönemde zar bölgesindeki hücrelerin ürettiği bir hormondur. Özellikle bu hormon değerinin adetin 21. günü 10’un üzerinde olması o ay bir yumurtlama olduğunu gösterir. Ama yumurtlama olduğunun en kesin göstergesi o ay gebeliğin olmasıdır.

Muayene sırasında herhangi bir enfeksiyonun olup olmadığı da doktor tarafından belirlenebilir. İşte bu temel testlerde herhangi bir yerde problem çıkarsa ekstra testler istenebilir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın