İnfertilite Nedir?

Belki hepimiz bilmeyiz bunu fakat aslında tıp dediğimiz bilim dalı -ki en mühim bilim dalı- insanlığın tarihi kadar eskidir. İnsanlar var olduklarından beri yani ilk yaratılan insandan beri gerek ruhsal gerek sağlık açısından pek çok problemler yaşamıştır. Bu problemler ile başa çıkmak onların üstesinden gelmek adına ise çeşitli tedaviler, ilaçlar ,iyi gelecek şeyler yapmaya çalışmışlardır. İşte bugün modern anlamda ‘tıp’ biliminin oluşumu bu ilkel dönemlerden günümüze gelmiştir. Ta o dönemlerden bugüne gelinebilindi ise şüphesiz üreme sağlanarak gelinmiştir. Her konuda olduğu gibi insanlar üreme konusunda da zaman zaman problem yaşamışlardır. Günümüzde buna verilen isim ise ‘ İnfertilite ‘ yani halk söylemi ile kısırlıktır. Kısırlık, demek evli çiftlerin çocuk sahibi olmak istemesi fakat olamaması halinde ortaya çıkan soruna verilen isimdir.

İnfertilite belirtileri

Minimum bir sene, çiftin bir koruma yöntemi uygulamadan haftada iki üç defa cinsel ilişkiye girmeleri fakat buna rağmen gebeliğin sağlanamayışına infertilite yani kısırlık denir.  Toplumda bu sorunu yaşayan bay ve bayanlara ise kısır denir. Kısırlık(infertilite) olarak adlandırdığımız bu hadise ise iki türlü gerçekleşmektedir.  İlki, Primer infertilite ( birincil kısırlık) ; Çiftin minimum bir sene boyunca korunmasına rağmen gebeliğin hiç oluşmamasına denir. Sekonder İnfertilite ( ikincil kısırlık) ; Önceden bebek sahibi olmuş olan bir çiftin tekrar çocuk sahibi olmak istemesi ve yine minimum bir sene korunma uygulaması yapılmadığı takdirde bile yeni bir gebeliğin elde edilememesi. Kısırlık (infertilite) nin farklı milliyetlerde görülme oranı çok fazla farklılık göstermez. Dünya çapında bakacak olursak evli çiftlerin yaklaşık %15 gibi ciddi bir kısmı kısırlık (infertilite) sebebiyle üreme adına tıbbi yardımlar almaktadırlar. Bu kısır çiftlerin ciddi bir kısmının gebe kalamamasının nedeni tespit edilebilirken, %10/12 gibi büyük bir kısmına dair ise herhangi bir patoloji tespit edildiği görülmemiştir. Çiftlerin yaşadığı bu üzücü durum ise’ açıklanamayan infertilite (kısırlık) ‘ olarak isimlendirilmiştir.

Takdir ederisiniz ki , ‘ ne zaman çocuğunuz olacak ‘ sorusu yeni evli çiftlere çok fazla sorulan bir sorudur. Aslına bakarsak ilkin çift kendine bu soruyu mütemadiyen sormaktadır. Kadınların çalışma hayatına sahip olmadığı geleneksel bir yaşam süren aile yapısına sahip olan çiftlerde hemen hemen her çiftin dileği balayında gebelik sağlanmasıdır, kırsal alanlara bakacak olursak da yalnızca çocuk sahibi olma amacı ile evlenen çiftler çok fazladır. Türk toplumunda ise gebelik meselesi sanıldığından daha fazla ehemmiyet taşımaktadır. Çiftler bunu çok fazla problem edinmekte ve mevcut her tedaviyi denemektedirler. Yani kısırlık neredeyse hayati öneme sahiptir. Yıl içinde bayanın gebe kalma olasılığı %85’tir. Kalan %15 lik kısım ise gebeliği elde etmek amacıyla tedavi yöntemlerine başvurmak zorundadırlar.  Bu sorun ile karşılaşan bireyler canını sıkmamalı, bir doktor ile tedavi sürecine başlamalıdırlar.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın