Epididimit Rahatsızlığı Nedir?

Testisin arka bölümünde bulunan bir tüp olarak bilinen epididimit, sperm depolama ve taşıma görevi yapar. Epididimit rahatsızlığı ise epididimitin iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Genellikle 19 ve 35 yaş arası erkeklerde görülen epididimit, askeri hastanelere yatmada da en sık rastlanan sorunlardandır. Epididimit, cinsel yolla ya da bir bakteri ile enfeksiyon bulaşması sonucu oluşur.

Epididimit cinsel yol dışında idrar yolu enfeksiyonundan ya da prostat enfeksiyonundan dolayı da oluşabilir. Fakat en yaygın olarak bilinen sebebi, cinsel yol ile ulaşan enfeksiyonlardır.  Epididimit rahatsızlığı için  risk faktörleri, idrar yollarındaki yapısal problemler, korunmasız olarak yapılan seks, yakın tarihte üriner sistem operasyonu geçirilmesi, prostattan kaynaklanan mesanede tıkanma, üriner katater kullanılması, ağır yük kaldırma ya da ıkınma ve sünnetsiz olmaktır. Epididimitin yalnızca birkaç belirti ile kendini gösterebilir. Ancak tedavi uygulanmadığında belirtiler de kötüye gitmektedir. Epididimit rahatsızlığında görülen belirtiler arasında üşümeyle birlikte titreme, düşük ateş, testislerde hissedilen basınç, pelvik bölgenin ağrıması, Şişmiş, ağrılı, sıcak ve kırmızı skrotum, kasıklarda oluşan ve genişlemiş lenf düğümleri, testislerde ağrı, sık idrara çıkma, menide kan, ilişki sonrası ağrı ve akıntı bulunmaktadır.

Epididimit Rahatsızlığı tedavisi

Epididimit rahatsızlığı belirtileri yaşayan hastalara, uzman doktor tarafından fiziki muayene yapılır. Kasık bölgesinde oluşan ve şişmiş lenf bezi, testiküler şişlik ve akıntı olması halinde doktor bir bez yardımıyla akıntı örneği alır ve CYBE testine gönderir. Epididimit rahatsızlığına prostat büyümesinin neden olmasından şüphe edildiği durumlarda da rektal muayene yapılır. Bunun yanı sıra farklı kan testleri de yapılabilir. Tam kan sayımı testi sonucunda enfeksiyon olup olmadığı anlaşılacaktır. İdrar testi de epididimit rahatsızlığına sebep olabilecek bir enfeksiyonun anlaşılmasında etkilidir. Ayrıca cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlarda idrar tahlilinde görülebilir. Bunların dışında yüksek frekansa sahip ses dalgaları bulunan ultrason da kullanılarak, testis tümörlerini ve testis torsiyonunu da görmesi mümkündür. Yapılacak olan bu incelemeler sonucunda tanı koyulmaktadır.

Epididimit rahatsızlığının tedavisi, epididimite sebep olan ve altında yatan enfeksiyonu içerirken, aynı zamanda da belirtilerin iyileşmesini amaçlar. Epididimit rahatsızlığının tedavisinde, ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler, istirahat, anti-inflamatuar ilaçlar, skrotuma uygulanan soğuk paketleri, cinsel ilişkiden uzak durma, destek amaçlı suspansuar giyme gibi yöntemler uygulanmaktadır. Epididimit rahatsızlığına neden olan enfeksiyonun tamamen tedavisi için doktor tarafından verilen antibiyotik ilaçların tamamının kullanılması gerekir. İlaçların tamamını bitirdikten sonra da enfeksiyonun temizlendiğinden emin olmak adına mutlaka doktora gidilmelidir. Epididimit rahatsızlığına karşı uygulanan bu tedavi yöntemleri çoğunlukla başarı ile sonuçlanır. Elbette daha invaziv tedavi gerektiren vakalar da vardır. Epididimit rahatsızlığında oluşan enfeksiyonun tedavisiz olarak geçmesi halinde oluşabilecek bazı komplikasyonlar da vardır.  Nadir olarak görülse de risk oluşturan komplikasyonlar arasında, testislerde büzülme, kronik epididimit, testis dokularının ölümü, anormal kanal ve infertilite bulunmaktadır.

.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Arama Sonuçları: ,

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın