Çatlama İğnesi İle Hamile Kalanlar

Bir kadın için en güzel ve önemli zamanlardan biri annelik yıllarıdır. Günümüzde evli olan kadınların en büyük isteği kucağına bebeklerini almaktır. Fakat bazı fizyolojik sıkıntılardan dolayı her kadın o kadar şanslı olamamaktadır. En büyük engel ise inferitlite bir diğer adı ile kısırlıktır. Kısırlığın birçok nedeni olabilmektedir; ama en sık karşılaşılan sorun ise yumurtanın kırılmamasıdır. Yumurta kırılmadığı zaman anneden gelecek olan yumurta hücresi ile babadan gelecek olan sperm hücresi birleşememekte ve embriyo oluşumu gerçekleşmemektedir. Kadınların çocuk sahibi olamamalarındaki en büyük sorun budur. Eski zamanlarda tıbbın çaresiz kaldığı bu soruna artık günümüzde pratik aşılama yöntemleri ile çözüm bulunabilmektedir. Çatlatma iğnesi metodu ise en çok duyulan ve kullanılan tıbbi destektir.

Çatlatma İğnesi Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere yumurtanın kırılmasını kolaylaştırmak için vücuda salgılanan bir sıvı ile işlem yapılmaktadır. İnfertilite sorunlarında hekimler tarafından ilk olarak yapılan müdahale bu çatlatma iğnesi ve uygulama yöntemleridir. Halk arasında sanıldığının aksine bu iğneleme metodu ile yumurtalar büyümemektedir. Sadece büyüyen yumurtanın çatlamasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple çatlatma iğneleri yumurtanın büyüme aşamasını tamamladıktan sonraki süreçte sadece bir kez uygulanabilmektedir. Diğer ilaçlar gibi 2 haftada bir uygulanması mümkün değildir. Yanlış uygulama sonunda anne adayının sağlığı da olumsuz etkilenebilir.

Çatlatma İğnelerinin Etkisi Nasıl Olur?

Merakla beklenen bir sonuç olduğu bilinen bir gerçektir. Fizyolojik açıdan annenin yumurtalığına yapılan bu müdahaleden sonra en az 36 saat beklenmesi tavsiye edilmektedir. Eğer farklı bir hormonal bozukluk yok ise yumurtanın çatlaması için bu süre yeterli gelecektir. Vücudun bu çatlatma iğnesi içinde bulunan maddeyi algılayıp özümsemesi için  luteinizan adı verilen hormonu kabul etmesi gerekir. Aslında bu hormon beyinde kendiliğinden de salgılandığı için yumurtalık tarafından algılanması kolay olacaktır. Yaklaşık olarak bir buçuk gün sonra anne adayları istedikleri sonucu alabilmektedirler.

Çatlama İğnesinde Zaman Önemlidir

Her kadının vücudunda yumurtlama süresi ve günleri farklıdır. Çatlatma iğnesi ile hamile kalmayı düşünen anne adaylarında ise adet kanamasının 10. Ve 17. Günleri arasına bakmak uygun olacaktır. Aşılama çalışmasının daha sağlıklı bir şekilde tutması ve işlemin mutlu son ile tamamlanması için yumurtlama döneminin en iyi olduğu zamana uyulması önemlidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bu uygulamanın mutlaka doktor denetiminde yapılması gerektiğidir.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Singapur-King Reply

    evlat sahibi olmak isteyen herkese Allah bu duyguyu yaşatır inşallah

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın