Varis Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Varis hastalığı genel popülasyonda %15 civarında görülen bir hastalıktır. Tabi çok büyük bir kesimi ilgilendiren bir hastalıktır. Özellikle kadınların %25’inde görülebilen bir hastalıktır. Sebepleri ise genellikle meslek hastalıklarıdır. Ayakta çok duran hemşire, öğretmen, kuaför gibi kişilerde çok görülmektedir. Genetik faktör bu hastalık için oldukça önemlidir. Ailede varis var ise yaklaşık %60 oranında kişilerde varis gelişebilir. Burada özellikle damarların genişlemesi ile ve kapak yetmezliğine bağlı gelişen bir hastalıktır. Ciltte görülen çok ince damarlar hastalığın başlangıç olabilir. Daha sonra bu ilerleme gösterir. Damar göllenmeleri şekline dönüşür. Sonraki aşamada ise ciltte renk değişiklikleri ve yaralar görülür. Evrelerde son dönem iyileşmeyen yaralardır. Aynı zamanda iyileşmeyen yaralar ile beraber damar tıkanıkları da görülür.

varis tedavi çeşitleri

Hastalığın evrelerine göre tedavi yöntemleri de değişmektedir. İlk baştan çok ince retiküler varis denilen kılcal damar hastalığında genelde kozmetik amaçlı lazer uygulamaları yapılır. Eğer hastanın estetik bir kaygısı yok ise ve şikayeti yok ise dinlendirici varis çorapları tedavi için yeterli olmaktadır. Ama hastalık ikinci evreye geçmişse ağrı, uyuşma, yanma ve yaralar gelişmişse tedavide ikinci aşama uygulanır. Bu aşamada yine koruyucu çorap, medikal tedavi yapılır. Bunlar hastanın şikayetlerini azaltsa da varisin tamamen geçmesini sağlamamaktadır. Bu durumlarda da cerrahi, lazer veya köpük tedavisi uygulanabilir. Son dönemde hekimler tarafından cerrahi tedavi pek uygulanmamaktadır. Çünkü hasta ameliyat olduktan sonra tabi mobilizasyon sağlanıyor ama morluk ve yara bölgesi hastayı çok rahatsız ediyor. O yüzden lazer veya radyo frekans yöntemleri daha çok uygulanmaktadır.

Lazerle tedavi yönteminde kateter ile damarın içine girilip o damar yok edilir. Radyo frekans yöntemi henüz yeni bir tedavi aşamasıdır. Özellikle son dönemde uygulanan bir yöntemdir. Radyo frekans yönteminde de iğne ile damara girilip damar yok edilir. Bu yöntem ile tedavi olan hastalarda sonuç mükemmeldir. İşlem sonrası hasta bir gün içerisinde mobilize olmaktadır. Tedavi 30 dakika ile 45 dakika arasında sürmektedir. Hastalar bu işlem sonrası hemen ayağa kalkıp taburcu olabilmektedir. Köpük tedavisi de bunlara benzer bir yöntemdir. Damarın içine iğne ile köpük veriliyor. Sonuçları radyo frekans ve lazer tedavisine yakın ama onlar kadar iyi değildir. Özellikle uygulama sonrası hastalarda yara gelişmişse onlara göre tedavi yapılması gereklidir. Yaklaşık 2-3 aylık dönemden sonra yaraların düzeldiği görülür. Varis geniş kitleleri ilgilendiren bir hastalık olduğu için sonuçlar da son dönemdeki çıkan tedaviler ile çok iyidir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın