Prostat Nedir?

Doğuştan beri her erkekte bulunan ve idrar torbasının çıkışının çevresini saran bir salgı bezidir. İdrar yollarının korumasını yapan ve meniye katılan birtakım salgılar üretir. Yanlış olarak bilinen bir şey vardır ki prostat belli bir yaştan sonra olan değil doğuştan itibaren her erkekte olan bir yapıdır. Ancak sadece belirli bir yaştan sonra prostat hormonlarında ki değişimden dolayı yavaş yavaş büyür. Bu büyüme tümüyle fizyolojiktir. Nasıl ki saçların beyazlaması ya da belirli bir yaştan sonra yüzün kırışması normal ise prostat da normaldir. Prostatın büyümesini ancak iki koşul sağlayabilir. A) yaşlılık b) erkeklik hormonunun bulunması; prostat sorununun oluşması için erkeklik hormonunun belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Yumurtalıkları alınmış bir kişinin prostatının büyümesi mümkün değildir. Belirtileri;

1) idrar yapma işlemi bittikten sonra boşalamama hissi

2) sık sık idrar giderme ihtiyacı

3) idrar yaparken kesik kesik yapılması

4) çok sıkışmış bir şekilde tuvalete gitme

5) idrar yaparken ıkınmak

6) geceleri daha fazla tuvalete kalkma

7) idrar tutamama

8) idrardan sonra damlamaların olması.

prostat teşhisi

Prostat Nasıl Tedavi Edilir?

Her prostat büyümesi mutlaka tedavi edilmesine gerek yoktur. Şikâyetler, tuvalet sıklığı, içerde idrar kalma durumu gibi durumlar tedavinin gerekli olup olmadığına karar vermede önemlidir. Eğer bu ve benzeri şikâyetler kişinin günlük hayatını etkilemeyecek nitelikte ise kişinin her ay kontrol edilmesi yeterli görülür. Eğer kişi yardıma ihtiyaç duyuyorsa ilaç tedavisi uygulanabilir. Eğer kişi ilaçla da sonuç alamıyor şikâyetleri kişinin yaşam kalitesini düşürüyor, idrar mesanede kalıyor ise kişi cerrahi müdahale ile ameliyat yapılır. Açık ve kapalı olmak üzere iki çeşit ameliyat vardır. Prostat ameliyatının riskleri; a) kanama riski; kanama tüm iyi huylu prostat büyümeleri ameliyatında gerçekleşen doğal bir durum bu kanama sonda yerleştirilmesi ile kendiliğinden durur. B) enfeksiyon riski; özellikle idrar kesesini boşaltamayan hastalarda idrarın sürekli içeride kalmasından dolayı idrar yollarında iltihaplanmalar olur. Eğer ameliyattan önce bir enfeksiyon oluşumu varsa tedavi edilmelidir. C) anesteziye bağlı olarak oluşan riskler; eğer genel anestezi verilirse çok çok az bir ihtimalde olsa hayati bir tehlike oluşma ihtimali vardır.  D) idrar kaçırma ve idrar yollarında daralma riski; bu da yine çok düşük bir risktir. E) erkeklik ile ilgili sorun yaşama riski; genelde erkeklerin en çok korktuğu risk budur. Bir daha sertlenmenin olup olmayacağı bilinen yanlışlardandır. Ancak eğer prostat kanserinden dolayı ameliyat olmuş iseniz %30’ dan % 100’e kadar kaybedebilirsiniz. Fakat iyi huylu prostattan dolayı ameliyat olmuş iseniz bu ihtimal yok denecek kadar az.  F) yara ve diğer sorunlar; teknolojinin gelişmesi sonucu açık ameliyat sayısı azaldı bu yüzden eskiye bakarak yara enfeksiyonu riski şimdilerde azalmış durumda, ameliyat sonrası peniste kalıcı sertleşme ya da testislerde iltihap oluşumu riski var ancak bunların olma ihtimali sıfıra çok yakın.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın