Obezite Nedenleri ve Tedavisi

Fazla enerji alıyorsak ve yakamıyorsak vücut yağ olarak depolamaya başlar. Önemsenmeyen ufak kilolar bir zaman sonra obezite denilen hastalığa sebep olabiliyor. Bunların yanında kendi bir hastalık olmasına karşın başka hastalıklara da sebep olabiliyor. Kanser, diyabet, hipertansiyon ve kalp-damar hastalıkları gibi hastalıklar da obezitenin getirilerindendir.

Obezite Tedavisi

En kolay tedavisi diyet tedavisidir. Beden kitle endeksi denilen bir değer vardır. Bu endeks obezitenin hesaplanmasında kullanılır. Bu değerin 30’un üzerinde olmaması gerekir. Beden kitle endeksi kilonun boyun karesine bölünmesi ile elde ediliyor. Değer 30’un üzerinde ise kişi obezdir. Bundan sonra da diyet tedavisine başlanır. Hastalığı önlemenin en kolay yollarından birisidir. Bu yöntem ile cerrahi tedaviye gerek kalmıyor.

Yapılan araştırmalara göre günümüzde toplumun %60’ı obez. Yanlış beslenmeye devam edilirse eğer çok uzakta değil bundan 10 yıl sonra toplumun %90’ının obez olması bekleniyor. Şimdi önemsenmese de bu çok ciddi bir rakam.

obezitenin nedenleri

Nerelerde Yanlış Yapıyoruz?

Bu hatalar okullarda yani çocukluk çağında başlıyor. Okula gitmeden evde anne ve babanın yaptığı hatalar var. Sonra okul çağındaki yanlış beslenme alışkanlıkları obeziteyi etkiliyor. Yetişkinlikte, çocukluk çağından kazanılan yanlış beslenme alışkanlıkları obeziteyi beraberinde getiriyor.

Obezitenin Nedenleri

Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, hormonal ve genetik etkiler obezitenin genel sebepleri arasında sayılabiliyor. Ama en önemlilerinden birisi aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. İlk hedef aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıklarını kontrol altına almak olmalıdır. Eğer bu alışkanlıklar kontrol altına alınmaz ise belirli bir yaştan sonra obezite ile karşı karşıya kalmak mümkün.

Son yapılan araştırmalarda sütü az tükettiğimiz ve şekeri çok tükettiğimiz sonuçları açıklandı. Sütü toplum olarak az tükettiğimiz doğrudur. Avrupa’da yılda 360 kilogram kişi başına süt tüketim miktarı varken, ülkemizde yalnızca 26 kilogram. Aynı zamanda şeker tüketimimizde çok fazla. Bu da obeziteye sebep olan faktörlerden. Kişi başına ortalama yılda 27 kilogram şeker tüketiyoruz. Bunun içinde hazır besinler de varsa bu şeker miktarı daha da fazla olabiliyor. Biz fark etmeden bizi obez yapan sebepler arasında bunlar da yer alıyor. Obeziteye sebep olan en önemli şeylerden biri de hareketsiz yaşamdır. Elektronik yaşam gündelik hayatımızın bir parçası oldu. Normal harcamamız gereken enerjinin 3 katı kadar zamanımızı almaya başladı. Fiziksel aktivitenin azlığı ve fazla enerji alımı da bizi obeziteye götüren sebeplerdendir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın