Meyveler Ve Faydaları

Yeterli ve dengeli beslenme önerileri içerisinde mutlaka her gün önerilen meyve gurubu besinlerin tüketilmesi vücudumuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlayacak bir besin gurubudur. Her meyvenin faydaları farklıdır ve bu nedenle mevsiminde her meyveden tüketilmesi gerekmektedir.

Günlük beslenme programımız içinde yer alması gereken meyvelerin yemekten en az yarım saat önce ya da yemekten en az üç saat sonra tüketilmesi gerekmektedir. Tok karnına tüketilen meyveler, midede bekleyeceği için vitamin faydaları vücuda kazandırılamayacaktır.

Hangi Meyve Ne Kadar Tüketilmeli

Genel bir sınırlama olmamakla birlikte meyve tüketiminin de fazla olması fazla fayda getireceği anlamına gelmemektedir. Mevsiminde, doğal ve taze olarak tüketilecek yeter miktarda meyvenin vücudumuza yararları istenilen seviyede olacaktır.

Fazla tüketilen meyve gurubu söz konusu olduğunda o meyvenin içeriğinin vücuda fazla alınıyor olması yarardan çok zarar getirebilecektir. Bu nedenle hiçbir tür meyvede aşırıya kaçılmaması konusuna özen gösterilmelidir.

meyvelerin faydaları

Meyvelerin Genel Olarak Faydaları

Her meyvenin içerdiği vitamin ve mineral varlığı farklılık göstermektedir ve her meyvenin vücudumuz için yararları farklıdır. Genel olarak meyvelerin vücudumuza faydaları nelerdir diye bakacak olursak;

  • Meyveler doğal olarak su içermektedir, bu sayede vücudumuzun su ihtiyacı dengelenecektir,
  • Az kalorili olduklarından kilo aldırmazlar, beslenme diyette elzemdirler,
  • Vücudumuzun ihtiyacı vitamin ve mineralleri içerirler,
  • Doğal lif kaynağıdırlar, sindirim sistemini düzenlerler,
  • Antioksidan içerdiklerinden vücudu temizlerler,
  • Kolesterol içermezler,
  • Hafızayı güçlendirirler,
  • Aç karnına tüketilince sindirimi kolaylaştırırlar,
  • Doğal şeker içerdiğinden aşırı tüketilmedikçe şeker yönünden zarar vermezler,
  • Doğal bir besin gurubudur.

Hastalıklarla Mücadelede Meyveler

Hastalık durumunda vücudumuzun zarar gördüğü gerçeği üzerine bazı vitamin ve minarelerin kaybı da söz konusudur. Vücudumuzun özellikle enfeksiyon hastalıklarında mücadelede vitamin desteğine ihtiyacı olmaktadır. Vitaminler enfeksiyonlarla savaşan vücudu ayakta tutmaktadır.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için meyveler ve yararları, hangi meyvenin vücudumuzun hastalıkla mücadelesinde destek olacağı iyi bilinmelidir. Özellikle C vitamini içeren meyve gurubu bu dönemde her zamankinden fazla tüketilebilir. Kivi, portakal, muz, turunçgiller bu dönemin ideal meyveleridir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın