Menopoz Döneminde Hangi Egzersizleri Yapılmalı?

Kadınların adet döngülerinin son demleri ve son bulmasından sonraki evreye menopoz evresi denir. Bu dönem değişen hormon miktarlarından kaynaklanan fizyolojik bir değişim sürecidir. Menopoz dönemi oldukça sıkıntılı bir dönem olduğu çoğu kişi tarafından bilinir. Menopoz döneminde görülen rahatsızlıklar ise Sıcak basmaları, uykusuzluk, agresif ruh hali ve bitmek bilmeyen yorgunluk boy gösterir. Bunun yanında şiddetli baş ağrıları sonucunda vücut oldukça bitkin ve halsiz düşer.  Menopoz döneminde kadınlarda cinsel istekteki azalma, kas dokusu ile kemikte oluşan zayıflama, kalp-damar rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Kaslardaki azalma yağların artmasına sebebiyet verir ve bunun sonucunda menopoz sonrası aşırı kilo alma eğilimi gerçekleşir. Osteoporoz (kemik kırılganlığı) artışı bu süreçte artış gösterdiğinden el ve ayak bileği, kalça ve omurga kemiklerinde daha çabuk kırılmalar meydana gelebilir.  Karın ve kalça bölgesinde aşırı yağlanma görülür. Kısacası menopoz dönemindeki kadınlar hem fiziksel yönden hem de psikolojik yönden yorulur ve bitkin düşer.

menopoz egzersizleri

MENOPOZ DÖNEMİNDE NE YAPILMALIDIR?

Adet görmeyen hanımlar ruhsal ve bedensel olarak bir çöküntüye girerler. Peki, bu çöküntüden kurtulmak için ne gibi önlemler alınmalı ve nelere dikkat edilmeli? Dilerseniz sizlere kısaca bir bilgi verelim. Öncelikle sıkı bir beslenme ve egzersiz programı ile menopoza giren bayanlar hem formunu koruyacak hem de menopoz sonrası oluşan yan etkilerden zarar görmeyecektir. İlk önce egzersiz ve yürüyüş alışkanlığı edinmeli ve bunu her daim yapmalısınız. Bu şekilde hem menopoz sonrası alınacak olan kilolardan kurtulabilir hem de kaslarınızın erimesine engel olabilirsiniz. Yapacağınız her egzersiz kemik ve kaslarınızı bu dönem içerisinde daha da güçlendirecek ve menopoz sonrası kemik zayıflamalarına karşı çıkmış olacaksınız. Spor aktiviteleri organların yağ bağlamasını engeller ve böylelikle kalp damar sağlığınızı korumuş olacaksınız.

NE TÜR EGZERSİZLER YAPILMALIDIR?

Menopoz döneminde en etkili egzersiz hiç şüphesiz ki yürüyüşlerdir. Kan dolaşımını arttıran bu egzersiz sayesinde vücudunuzda biriken toksin maddeleri ter yoluyla atabilir ve daha zinde bir gün geçirebilirsiniz. Yağ yakıcı özelliği olan yürüyüş kasların gelişmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Yürüyüşün yanı sıra bisiklet sürmek, ip atlamak, yüzmek, hızlı ya da hafif hızlı bir şekilde koşmakta menopoz döneminde yapılması tavsiye edilen egzersizlerden bir kaçıdır. Yapacağınız bütün bu egzersizleri ışınmadan ve büyük bir tempoda birden fazla yapmamanız önerilir. Nedeni ise bu kadar harekete alışkın olmayan bir bünye kas kasılmaları kramplar ve daha tehlikeli durumlar meydana gelebilir. Bu egzersizleri haftada 3-4 kez 15 ile 25 dakika yapmak menopoz süresince çekilen bütün sıkıntılardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Eklem ağrısı ve kemiklerinden yana şikâyeti olan hastaların doktor kontrollü ve tavsiyesi üzerine uzman kişiler takibinde egzersiz yapması önemli bir konudur. Düzenli beslenme ve egzersizler ile menopoz siz kadınların korkulu rüyası olmaktan çıktı.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın