Makula Dejenerasyonu

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu yani sarı nokta hastalığı gözün sinir tabakası olan retina tabakasının merkezindeki makulanın hasarı ve harabiyetiyle meydana gelen bir hastalıktır. Makula hastalığının meydana geldiği kısım gözün merkezi görmesi vazifesini yapmaktadır. Bu merkezi görme örneğin; bir saate baktığımız zaman saatin tamamını görebiliriz fakat makula dejenerasyonu halinde saati genel olarak görebiliriz ama akrep ve yelkovanı göremeyiz. Dolayısıyla bu durumda hasta okuma gibi iğneden iplik geçirme gibi işlerde sıkıntılar yaşamaktadır.

Sarı nokta hastalığı risk grubu olarak 50 yaş ve üzeri olan kişilerde, ailede sarı nokta hastalığı olanlarda, diyabeti olanlarda, hipertansiyonu olan kişilerdir. Bu hastalık genelde bir göz ile başlar. Zamanla diğer göze de sıçraması muhtemeldir. Bir göz ile başladığı için hastalar bu hastalığın farkında olmazlar. Hastalar bu hastalığı fark edemedikleri için 50 yaş ve üzeri kişilerin göz muayenelerini yaptırmaları gerekir.

Makula Dejenerasyonu Nedir

Sarı nokta hastalığı iki tiptir. Birisi kuru tip diğeri de yaş tiptir. Kuru tip %90 olarak görülürken yaş tip olana %10 olarak rastlanmaktadır. Kuru tip sarı nokta hastalığında görme harabiyeti daha azdır. Yaş tip makula dejenerasyonunda yeni damar oluşumları meydana gelmektedir. Bu damar oluşumlarıyla beraber kanamalar ve serum sızmaları olmaktadır. Bu da makuladaki retina sinirlerinde harabiyete neden olmaktadır. Beraberinde kuru tipe göre daha ağır görme kayıplarına sebebiyet vermektedir. Makula dediğimiz hasarın meydana geldiği alanda retina tabakasında incelme oluşur. Kuru tip sarı nokta hastalığı yaş tip sarı nokta hastalığına dönme ihtimali olduğundan dolayı hekim takipleri önemlidir.

Hastalığın tespitinde amster grid denilen test ile yapılır. Bu testte hasta bir gözünü kapatarak o kareli teste baktığı zaman orada çizgilerde kırılmalar, bükülmeler ve eğilmeler fark edecektir. Hasta bu testi kendi evinde de yapabilir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir gözünü kapatıp yapması daha sonra diğer gözünü ayrı olarak değerlendirmesi gerekmektedir. Teşhiste yapılacak olan hekim muayenesinden sonra göz anjiyosu çekilmesi gerekiyor. Burada da damardan bir ilaç verilerek gözün filmi çekilmektedir. Bu filmde gözdeki damarların durumu ve sarı nokta hastalığının neden olduğu serum sızmaları, kanamalar izlenmektedir.  Ayrıca teşhiste yeni bir yöntem olan optik koherens tomografi geliştirilmiştir. Makulanın bulunduğu alanın kesitlerini alarak incelenmesini sağlamaktadır. Bu yöntem hastalığın teşhisinde, takibinde ve hastalığın tedavisinde önem arz etmektedir.

Sarı nokta hastalığının tedavisinde son 5 yıldır büyük ilerlemeler katedilmiştir. Kuru tip sarı nokta hastalığında daha çok palyatif tedavi denilen beslenme, vitamin desteği verir. Yaş tipte ise göz içi enjeksiyonlar gündemdedir. Çünkü hastaya verilen damlalar makula denilen alana etki etmesi mümkün değildir. Aynı zamanda oral yoldan verilen ilaçlarda makulaya direk yoldan etki etmediği için göz içi enjeksiyonlar kullanılır. Göz içi enjeksiyonların sonuçları son derecede yüz güldürücüdür. %90 Seviyesinde hastalığın ilerlemesini durdurmaktadır. %30 Üzerinde de görmede artış sağlamaktadır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın