Koroner Arter Hastalığı Teşhisi ve Tedavisi

Koroner arter hastalığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de başlıca ölüm sebeplerinden biridir. Koroner arter hastalıklarının sıklığı gelişmekte olan ülkelerde artmaktadır. Koroner arter hastalığının önemi de şudur; genellikle ani ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Koroner arter hastalığında hastalar şikayet olarak göğüs ağrısı ile kliniklere başvurmaktadırlar. Hastalar genellikle göğüslerinde ağrı, yanma ve baskı vasfında şikayetler ile hekimlere başvurmaktadırlar. Ağrılar kalbe dayalı ağrı ise genellikle 3-5 dakika içerisinde geçmektedir. Çok uzun süren ağrılar 2 saat gibi sürer ve kalp krizi olma ihtimalleri yüksektir. Ağrı genelde sol kola yayılabilmektedir. Bununla beraber çene ve kravat bölgesine de yayılabilmektedir. Bu bölgelerde basınç ve ağrı hissi hissedilir.

Koroner hastalığı şikayetleri nefes darlığı şeklinde de olmaktadır. Bazı hastalarda baş dönmesi şeklinde de olmaktadır. Bunlar hastaların göz önüne alması gereken şeylerdir.

Koroner Arter Hastalığı

Koroner Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılıyor?

Bunun için birçok test yapılmaktadır. İlk başta elektro kardiyografi gelir. Elektro kardiyografi düz EKG, bu yöntem ile %30 gözlemleme yapılır. Daha sonra tanısal yöntem olarak. Eko kardiyografi denilen kalbin ultrasonu yapılır. Bunda kalp kapaklarının durumları, kapaklarda kaçak olup olmadığı, kalp duvarları, daha önce bir kriz geçirmiş mi,  kalbin etrafında herhangi bir problem var mı, doğuştan bir kalp rahatsızlığı olup olmadığı gibi durumlar tetkik edilmektedir. Eğer bunlar normalse ve hala hastanın ağrısının damar tıkanıklığından olduğu şüpheleniyorsa hastaya zorlayıcı testler yapılmaktadır. Bunlar efor testidir. Hasta bandın üzerine çıkartılıp belli bir seviyeye kadar koşturulmaktadır. Bunda da herhangi bir şüphe varsa nükleer tetkik denilen sintigrafik yöntemlerle hasta zorlanmaktadır.

En son aşama olarak hastada damar tıkanıklığı teşhisi konulmuş ise koroner anjiyografi yapılmaktadır. Koroner anjiyografi denilen olay kalbin bir girişimsel yöntem ile kalp damarlarının görüntülenmesidir. Genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bir problem çıkmadığı taktirde işlem 15 dakika kadar sürmektedir. Burada koroner anjiyografinin hekime yararı ise tedavi sürecini belirlemesinde yardımcı olur. Bundan sonra ilaç tedavisi mi, girişimsel bir tedavi mi, ameliyat mı olacağı gibi kararları yol gösterir.

Koroner Arter Hastalığının Tedavisi

Bunlar ilaç tedavisi olabilmektedir. Balonlama ve stent denilen olaylardır. Stent  denilen olay bir yüzük şeklinde tıkalı damarın üzerine tel ile geçirilerek damar yolunun tamamen açılması sağlanmaktadır. Son yıllarda çok sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu da aynı anjiyo yöntemi ile olmaktadır. Hasta bu tedavi sürecinde genellikle uyutulmamaktadır. İşlem süresi problem olmadığı taktirde 30-45 dakika kadar sürmektedir. Hastalar bir gece göz altında kaldıktan sonra evlerine gönderilmektedir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın