Kızamık Hastalığı ve Tedavisi

Kızamık, özel bir virüs olan Morbilli ile ortaya çıkar ve çocuklarda görülür. Ayrıca bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamık, doğrudan temasla ya da solunum yolu ile bulaşmaktadır ve dikkatli olunması gereken bir hastalık türüdür. Çocuklarda 3 ile 10 yaş arasında görülen kızamık hastalığı daha çok kış aylarında görülmektedir. Çoğunlukla çocukluk döneminde görülen kızamık yetişkinlikte de ortaya çıkabilir. Kızamık hastalığının çocuklarda okul döneminde yaşanması ve yetişkinlerde de iş haytalarında ciddi sıkıntılar yaşamalarına sebep olur.

bebeklerde kızamık

Kızamık hastalığının orta kulak iltihabı, gırtlak ve akciğerde iltihaplanma ve ishal gibi birçok yan hastalığı da tetikler. Kızamığın tehlike oluşturduğu kişiler direnci zayıf olan bebeklerle, hamile kadınlardır. Bazı durumlar ölümle bile sonuçlanabilir. Kızamık hastalığı için aşı tedbirinin alınmadığı durumlarda salgın tehlikesi ortaya çıkabilir. Kızamık hastalığı bağışıklığın zayıf olması halinde kızamık virüsü ile temas edilmesi sonucu kendini gösterir. Burun veya ağız boşluğuna mikroplar yerleşir ve üreyerek, tüm vücuda yayılır. Yaklaşık 10 gün içinde mikrop iyice yayılır ve hastalık ortaya çıkar.  Hastalığın 15 veya 17. Gününde ise kızamık tam olarak kendini gösterir. Kızamık 15. güne kadar bulaşıcı bir durumdayken, bu günden sonra bulaşma özelliği kaybolur. Yalnızca idrarda olan virüs, devamlılığını da bu sürede korumaya devam eder. Kızamık hastalığına has olan mikropların belirmesi ile döküntüler başlar ve iyileşme süreci de aynı döneme denk gelir. Kızarıklıkların pul pul dökülmesinin ardından bulaşıcılık da biter. Kızamık hastalığında belirtiler, kuluçka evresiyle başlamaktadır. Yaklaşık 12 gün hiç belirti göstermeden ürer. Hastalığın onuncu gününe gelmeden döküntü evresi görülür. Aynı zamanda yanak içerisinde ve ağızda küçük beyaz lekelerle birlikte ateş yükselmesi de başlar. Bu evre yaklaşık iki ya da üç gün sürer. Bu dönemde hasta olan çocukta yorgunluk ve isteksizlik gözlemlenir. İştahsızlıkla birlikte öksürük de görülür. Gözlerde yaşarmalar ve kuru öksürük kızamık hastalığının belirtilerinden olup, hastalığın bulaşıcılığını koruduğu evredir.

Kızamık hastalığının tedavisi için kızamık hastasının beslenmesine ve temizliğine önem verilmelidir. Ayrıca kızamık hastalığının daha fazla yayılmaması için de hastaların kreş ve okul gibi kalabalık olan mekanlara gönderilmemesi gerekmektedir. Kızamık hastasının bulunduğu odanın güneş görmesi de tedavi için etkili bir detaydır. Kızamık hastalığında temizliğe ve hijyene gereken önem gösterilmediği takdirde hastalığın ilerleyerek zatürree gibi oldukça tehlikeli hastalıklara sebep olma riski vardır. Kızamık hastalığından kurtulmanın en etkili yolu elbette kızamık aşısıdır. Bu önemli aşının mutlaka bir çocuk doktoruna yaptırılması gerekir. Kızamık aşısı bebeklerde ilk olarak, bir yaşında yapılmalıdır. İkinci doz aşı ise 5 veya 6 yaşında yapılır. 12 yaşında da üçüncü doz aşı yapılabilir. Kızamık hastalığının belirtilerinin görülmesi halinde acil olarak bir doktora başvurulmalı ve hastalığın tehlikeli boyutlara gelmemesi için gereken tedbirler alınmalıdır.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın