Kadınlarda Göğüs Ağrısı

Kadınlarda göğüs ağrısı çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. İlk akla gelen meme kanseri olsa da nedeni çok daha farklı bir sorun olabilir. ya da ağrının sol göğüste meydana gelmesi kadınları ‘Acaba kalp hastalığım mı var?’ diye korkutabilir. Ama belirtiler ve ağrının çeşidi, bulunduğu bölge ve birlikte görülen diğer sorunlar daha net bir açıklama için gereklidir.

Meme ağrısı nedeniyle çok sayıda kadın doktorların kapısını çalıyor. Kanser olma korkusu onların içini kemiriyor. Ama ağrıya sebep olan tek etken kanser değildir. Hatta kanserle doğrudan bir ilişki kurmak bile doğru değildir. Çünkü meme kanserinin pek çok bulgusu olabilir ve bunların arasında göğüs ağrısı çok az görülmektedir.

Meme ağrıları tek tarafta ya da iki tarafta da görülebilir. Ağrının temeli meme kaynaklı olabilir. Ama kadınlarda görülen göğüs ağrısı her zaman memeden kaynaklanmaz. Etrafındaki doku, kemik ve kasların da ağrıya sebep olduğu görülür.

Ayrıca göğüs ağrısının adet dönemiyle ilgili olan ve olmayan türleri de vardır.

Hamilelik Dönemindeki Ağrılar

Hamile kadınlarda göğüs ağrısı sıkça görülür. Özellikle genç yaşta hamile kalan kadınlar ya da ilk kez hamile kalanlarda ağrı hissedilebilir. Hamilelikte belli dönemler vardır. En kritik dönem olan ilk üç ayda vücutta bazı değişiklikler görülür. Hamile kadının göğüsleri büyür ve gerginleşir. Bu dönem ağrının en sık görüldüğü dönemdir.

Göğüs İltihapları

Kadınlarda göğüs iltihabı denince akla süt kanallarının tıkanması gelir. Aslında bu tıkanma enfeksiyon kaynaklıdır. Enfeksiyon ise virüs, mantar ya da bakteri kaynaklıdır. Bu durumda göğüste ağrıyla birlikte kızarıklık ve ateşlenme görülüyorsa ağrının sebebi göğüs iltihabı olabilir.

Emzirmeden Kaynaklanan Göğüs Ağrıları

Kadınların doğum sonrası göğüs ağrısı yaşaması son derece normaldir. Çünkü göğüslerde süt birikiyor ve ağrıya neden oluyor. Ancak şiddetli ve geçmeyen ağrılarda doktora başvurulmalıdır. Çünkü göğüs iltihabı geçiriyor olabilirsiniz.

Adet Dönemi ile İlgili Olmayan Ağrılar

Adından da anlaşılacağı gibi bu ağrılar adet döngüsünden kaynaklı değildir. Daha çok 40 yaşın üstünde görüldüğü biliniyor. Bu ağrı meme üzerinde, kol ya da koltuk altı bölgelerinde görülebilir.

Travma yaşanmış olması, bazen stres, büyüme gösteren makrokistler, memede görülen iltihaplar ve süt kanalı etrafındaki iltihaplardan dolayı meme ağrısı görülebilir.

Yine romatizma hastalığı olan kişilerin omuz bölgesindeki romatizmal ağrılar da göğüs bölgesinde ağrı hissedilmesine neden olur.

Adet Dönemi ile İlgili Olan Ağrılar

Adet döneminde kadınlarda hızlı hormonal değişiklikler görülür. Bu durumdan kaynaklanan göğüs ağrıları olabilir. Çünkü bu dönemde salgılanan hormonlar süt kanallarını harekete geçirir. Onların büyümesi ve çoğalması sonucu memede yapı değişiklikleri gözlenir. Bu durum gerginlik ve ağrılara neden olur.

Adet kanaması başladıktan sonra ağrı ve şişlikte azalma görülür. Hatta ağrı tamamen bitebilir. Yani hormonlarda görülen bu değişiklikler bu dönemde geçici ağrılara sebep olabilir.

Ne Zaman Kanser Şüphesi Uyandırır?

Kadınlarda göğüs ağrısı görülmesi doğrudan kanser anlamına gelmez. Çünkü göğüs etrafında bulunan bölgelerden kaynaklanan ağrılar sıkça görülmektedir. Ama bazı ağrılar kanser şüphesini arttırmaktadır. Genelde memede görülen kitle büyüyene kadar fazla ağrı vermez. Ama bir noktadan sonra ağrı hissedilmeye başlanır. Tabi bu ağrı aynı yerde ve aynı şekilde seyrediyorsa kanser riski taşımaktadır. Ama doğru teşhis ve tanı patolojik testlerden sonra konmaktadır.

Göğüs Ağrısı Teşhis ve Tedavisi

Kadınlarda meme ağrısı çoğunlukla kanser belirtisi değildir. Ama yine de bir ihtimal olduğu için öncelikle kanser olup olmadığı araştırılır. Yapılan araştırmalar sonucunda kanserler ilgili bir bulgu olursa tedavi o yönde devam eder. Ama kanser riski taşımadığı belirlenirse diğer sebepler değerlendirilir. Bununu sonucu da mevcut sebeplere göre tedaviye başlanır.

Bu tür durumlarda öncelikle genel cerrahın muayene etmesi gerekir. Sizden yaşınıza göre ultrason veya momografi istenir. Ultrason ya da momografi sonucunuz genel cerrah tarafından değerlendirilir. İlk tetkiklerde bir sorun görünmese de hasta kontrol altında tutulabilir. Düzenli çekilen ultrasonlarla göğüste herhangi bir kitle varsa büyüyüp büyümediği ve düzgün kenarlı olup olmadığına bakılır. Buna göre tedavi yöntemi belirlenir.

Ayrıca doktorlar tarafından hastaya bir diyet de verilebilir. Çay, kahve ve çikolata hatta kola gibi içecekler önerilmez. Yine aynı şekilde tuz kullanımına kısıtlama getirilir. Bütün bu önlemler sonuç vermezse hormonal ilaç tedavisi uygulanabilir.

Göğüs Ağrısını Önlemek İçin Bazı Tavsiyeler

Kadınlarda göğüs ağrısı konusunu genel olarak  özetleyecek olursak ciddi bir hastalık olabileceği gibi o dönemde vücutta yaşanan değişiklikler de ağrıya sebep olabilir. ama bazı durumlarda beslenme şekli ve yaşam tarzından kaynaklanan ağrılar görülebilir. Bu nedenle aşağıdaki önerilere dikkat ederek bu konudaki şikâyetlerinizi azaltabilirsiniz.

Bazı vitaminlerin bu konuda etkisi olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle B1, B6 ve E vitaminini yeterince tüketmelisiniz.

Küçük beden sütyen kullanmaktan kaçınmalı ve bedeninize en uygun olanları seçmelisiniz.

Hızlı kilo değişimlerinden kaçının. Böylelikle hormon değişikliğini az yaşamış olursunuz. Doğal olarak da göğüs ağrılarıyla daha az karşılaşmış olursunuz.

Yağlı yiyeceklerden uzak durun; sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenmeye dikkat edin.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın