İntravenöz Pyelografi ( İVP ) Nedir?

İyotlu maddelerin damardan enjeksiyonu sonrası ilaçlı böbrek filmi adında yapılan tetkiktir. İyot içerikli madde toplardamar içinden gönderilir. Gönderilen bu maddeyle böbrek incelenir. Tabi bu inceleme basit bir işlem gibi gözükse de çok ta basit değildir. Bu tetkik yapılmadan önce ve yapıldıktan sonra uygulanması gereken bazı koşullar vardır. Bu tetkikin amacına ulaşması ve hastalık belirlenip tedavi yöntemlerinden birine karar verilmesi için tetkik öncesi ve sonrası yapılacak işlemlere son derece özen gösterilmelidir.

Tetkik Öncesi Yapılacaklar

Bu işlem yapılmadan bir gün önce akşam hafif bir yemek yenilir ve müshil içilir. Daha sonra hiçbir şey yenilip içilmez. Hastanın bağırsakları tüm gece müshil yoluyla temizlenir. Tüm boşaltım sisteminin çekimin netliği açısından boş olması önemlidir. Sabah ise Müshil; böbrek yetmezliğinde, konjestif kalp yetmezliğinde, sıvı kısıtlamalarında ve 15 yaşın altındaki çocuklarda uygun değildir. Saydığım bu hastalıklardan veya bu durumlardan herhangi biri varsa doktorunuza da radyoloji uzmanına da söylemelisiniz. Temizlenme işlemi gerçekleştikten sonra kesinlikle hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Boşaltım yolları temizlendikten sonra yapılan bu tetkik Radyoloji Laboratuvarına başvuruyla yapılır.

ilaçlı böbrek filmi

İntravenöz Pyelografi Tetkikini Kimler Yaptıramaz?

Gebelik durumunda, iyot alerjisi olanda, akut böbrek yetmezliği hastalığı olanda yapılması önerilmeyen bir tetkiktir. Radyasyon dolayısıyla gebelik şüphesi olan bayanların da bu tetkiki yaptırması önerilmez. Gebe olmayan insanlara da zararı çok olan radyasyon, hastalığın sebebini ortaya çıkarmak için yapılması gereken son aşamadır. Zor durumda kalınmadan yani başka türlü tedavi yolu seçilemezse bu tetkik yapılır.

Böbrek Filminin Tanısı

İvp (İntravenöz Pyelografi) tanı yönteminin kullanıldığı durumlar; üreterler (idrar kanalı)’in incelenmesi, mesanenin anatomi ve fonksiyonunun incelenmesi, böbrek travmasında Jinekolojik ve kolorektal malignensi operasyonlarından önce, böbrek fonksiyonlarının incelenmesi, hematüri, üriner sistem kalkülleri, üreter fistül ve darlıkları ve kompleks üriner sistem enfeksiyonlarının araştırılması, transplantasyonlarda ise donörün böbreklerini değerlendirmede kullanılır. Böbrek taşı ameliyatı olacak kişilere, böbrek taşı belirtileri gösteren ya da böbrek taşı düşürme olayı yaşayanlarda taşın konumunu ve büyüklüğünü saptamak ve böbreğin süzme işlevini kontrol etmek için de çekilir. Çok önemli bir rahatsızlık olmadıkça bu tetkik’ in yapılması önerilmez.

Tetkik Sonunda Yapılacaklar

Tetkik yapıldıktan sonra 24 saat öncesinde et, kızarmış yiyecekler ve lifli gıdalar yenmemelidir. Çay, tanesiz çorba, meyve parçacığı olmayan meyve suyu, şekersiz soda, sütsüz ve şekersiz kahve içilebilir. Gazlı içecekler içilmemeli, bol bol su içilmelidir. Her saatte bir bardak su tüketilmelidir.

Ortalama işlem süresi 20-30 dk sürüyor. Hasta günlük aktivitelerine devam edebilir. Sadece bol su tüketmesi gerekir.

İntravenöz Pyelografi; Toplardamar içi bu yolla kan dolaşımına verilen iyotlu madde tetkik sonrası incelenir. Raporlar ve inceleme sonuçları Radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilir. Değerlendirmeye göre nasıl bir tedavi izleneceğine karar verilir.

 

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın