Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu toplum içerisinde oldukça yaygın olsa da hastalık olarak görülüp önemsenmemektedir. Bundan dolayı da tedavi edilmeden hastalığın ilerlemediği dolayısıyla hasta yaşamına devam etmektedir.

Huzursuz bacak sendromu denilen bu hastalık dinlenirken meydana gelen bacaklarda yanma, uyuşma, karıncalanma, iğnelenme gibi şikayetlerin görüldüğü bir hastalıktır. Toplumda her ne kadar önem verilmese de nörolojik bir hastalık olan bacak sendromu yaşam kalitenizi düşürür. Bu şikâyetler genelde akşam saatlerinde ilerlerken uzun süre oturduğunuzda da görülür. Bacağınızı hareket ettirdikçe şikâyetlerin azalacağını gördüğünüzde siz de bu hastalığın çok oturduğunuzdan olduğunu düşünüp doktora gitmeye gerek duymuyorsanız sizde binlerce huzursuz bacak sendromu yaşayanlardan birisiniz. Bu hastalık genelde orta yaşlı insanlarda görülürken tüm yaşlarda da görülebilir. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık rastlanır. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre oldukça fazla görülen huzursuz bacak sendromu çok iyi bir şekilde bilinip te tanı koyulamadığından farklı tedavi yolları da bulunamamaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromu tanısı nasıl konulur?

Huzursuz bacak sendromu hastalığının bir testi olmadığı için bazı kriterleri karşıladığı takdirde bu hastalığın tanısı koyulmaktadır. Bu hastalığın olduğunu destekleyen bazı bulgular;

  • Şikayetlerin oturma veya yatma durumlarında saptanması
  • Bacaklarda sürekli hareket ettirme isteği
  • Bacağı hareket ettirme isteği sonucu bu şikayetlerin yok olması
  • Şikayetlerin akşam saatlerinde ve geceleri kötüleşmesi

 

Huzursuz Bacak Sendromu Hastalığı Nedenleri

Huzursuz bacak sendromu hastalığını yaşayan hastalıklarda nedenler incelense de net bir neden bulunamamaktadır. Nedeni bilinmediği için de Primer huzursuz bacak sendromu adı verilir. Fakat bu hastalığın nedeni bilinmese de genetik faktörler düşünüldüğünde özellikle 40 yaş altı insanlarda görülmesiyle bu faktörün etkili olabileceği düşünülür. Bu yüzden de bu hastalığı çeken bir insanın ailesi de araştırılmalıdır.

Huzursuz Bacak Sendromu’ na neden olabilecek durumlardan bazıları;

  • Şeker hastalığı
  • Parkinson
  • Böbrek yetmezliği
  • Demir eksikliği
  • Hamilelik
  • Sinirlerin yıpranması

Bunlar dışında depresyon, bulantı, sara ve tansiyon ilaçları huzursuz bacak sendromunun şikayetlerini arttıran önemli etkenler olabilir. Bu yüzden huzursuz bacak sendromu olanlar bu tür ilaçları kullanmadan doktorlarına söylemeleri gerekir.

Kafein, alkol sigara gibi vücuda birçok zararı dokunan maddelerin kullanımı da huzursuz bacak sendromunun şikayetlerini tetikleyeceği unutulmamalıdır.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi Var Mıdır?

Huzursuz bacak sendromu hastalığının tedavisi vardır. İlaç tedavisi yapılmadan önce fiziki tedavi de gerektiren bu hastalık için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu hastalığa sahip insanların bu önlemlere dikkat etmesi gerekir.

İlk yapılması gereken önlemlerden biri yatak odası düzenlemesidir. En az bu önlem kadar önemli olan bir diğer husus; kafein, alkol ve sigara gibi maddelerin kullanımıdır. Bu maddelerin kullanımı veya gece tercih edilmesi uygun olmayarak tedavi süresince tedaviyi olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda huzursuz bacak sendromu tedavisi olurken kullandığınız ilaçları doktor kontrolünde kullanmanız da tedavi sürecini etkiliyor.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın