Hepatit B Nedir?

Hepatit B hastalığı hafif bir hastalıkken, karaciğer ve siroz kanserleri gibi değişik sonuçlara neden olabilen bir hastalık türüne dönüşebilmektedir. HBV yani hepatit B virüsü, kronik ya da akut olabilmektedir. HBV ile enfekte olan kişide sonradan akut HBV gelişir. Altı aydan daha uzun süren akut HBV daha sonra kronik bir hal alır. Ömür boyu süren kronik HBV den korunmak için aşılanmak en iyi yoldur. Akut HBV nin kronikleşmesindeki oranın hastalığın oluştuğu yaş ile doğrudan ilişkisi vardır. Yaşın artmasıyla birlikte kronikleşmede azalmaktadır. Bebeklerde bu oran % 90’ lara kadar çıkmaktadır. Bu oran çocuk büyüdükçe azalma gösterir.

Hepatit B Nedir

HBV virüsü ile enfekte olan kişinin semen, vajina sıvısı, kan ya da farklı vücut sıvılarının başka bir kişinin vücuduna girmesi sonucunda bulaşır. HBV virüsünün diğer bulaşma yolları, HBV virüsü ile enfekte olan partner ile sex sonrasında vajinal ya da semen sıvısı ile, uyuşturucu enjeksiyonu için kullanılan materyaller veya enjektörle, diş fırçası ve jilet gibi malzemelerin ortak olarak kullanılması sonucunda, HBV virüsü ile enfekte olan kişinin açık yarası ya da kanı ile direk olarak temas edilmesidir. HBV virüsü ortak olarak su ya da gıda tüketilmesiyle, aynı tabaktan yemek yemekle, sarılmakla, tokalaşmakla, öpüşmekle, aksırmakla, öksürükle, havuza girmekle, aynı araçla yolculuk yapmakla ve emzirme ile asla bulaşmaz. Hepatit B için mutlaka gerekli tedavinin uygulanması için doktora başvurmak gerekir. Aşı ve HBIG tedavide uygulanan yöntemlerdir. Yeni oluşmuş olan akut hepatit B herhangi bir belirti vermeden gelişebilir. Belirtilerin görülmemesi çocuklarda daha sık görülür. Yetişkinlerde hastalığın belirti gösterme oranı % 70’tir. Hepatit B hastalığında görülen en belirgin belirtiler, halsizlik, iştah kaybı, ateş, idrarda koyu renk, karın ağrıları, eklem ağrısı, sarılık ve kusma şeklinde görülür. Hastalığın bulaşmasından 3 ay kadar sonra belirtiler görülmeye başlar. Ancak bu süre bazı durumlarda 6 hafta olurken bazı durumlarda da 6 ay kadar sürebilir. Hastalıkta belirtiler birkaç hafta ile altı ay kadar sürebilir. Kronik hepatit B hastalığı 20 ya da 30 yıl kadar uzun sürelerde belirti göstermeden ilerlerken, karaciğere olumsuz etkilerini sürdürür. Hepatit B hastalığı kronikleşen hastaların yaklaşık % 15 ile % 25’inde hastalığın karaciğer ya da siroz kanserine dönüştüğü görülmektedir.

Kronik hepatit B hastalarının mutlaka uzman doktorlarca takip edilmelidir. Kronik hepatit B hastalarının hepsine tedavi gerekmeyebilir. Tedavi için pek çok sayıda ilaç vardır. Tedavinin uygulanarak etkin bir şekilde kontrol altına alınması ile siroz ya da karaciğer kanseri,  karaciğer yetmezliği gibi kötü sonuçların gelişmesinin önüne geçilebilmektedir. HBV virüsü tedavi edilip, kontrol altında tutulsa da virüsün vücuttan tamamen yok edilmesi çoğunlukla mümkün olmamaktadır. Ancak ilerlemesi engellenebilmektedir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın