Hacamat Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Hacamat Nedir?

Hacamat tedavisi aslında bir kupa tedavisidir. Kupa tedavisi, batıda “wet cupping” olarak bilinmektedir. Çizilmeden yapılan kısmına kuru kupa tedavisi, çizilerek yapılan kısmına da yaş kupa tedavisi denir. Yaş kupa tedavisi bizim bildiğimiz anlamıyla hacamat tedavisinin karşılığıdır. Bugün özellikle olimpiyat sporcularının arkalarında görülen izlerden merakla, dünyada bu tedaviye ilgi oldukça artmıştır. Birçok hastalıkta, özellikle ağrı tedavisinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde fevkalade yararlı bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Hacamat Tedavisi Yeni Bir Yöntem Midir?

Hacamat tedavisi yeni bir tedavi yöntemi değildir. M.Ö 1500 yıllarına varan tarihsel bir süreçtir. Özellikle 19. YY Mısır piramitlerinin içerisinde bulunan şekillerden eski Mısır’da bu tedavinin uygulandığını gösterir. Dolayısıyla Mısır’dan Roma’ya getirilmiştir. Oradan da Orta Asya’ya ve tüm Dünya’ya yayılan bir tedavi şeklidir. Özellikle tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat ve Galen kendi kitaplarında bu tedaviye geniş yer vermişlerdir.

Hacamat Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Hacamat tedavisi tabi ki doktorların uygulaması gereken bir tedavidir. Burada steril koşullara dikkat etmek gerekir. Hacamatı yapan kişinin insan anatomisi hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Öncelikle hacamat uygulanacak bölge sterilize edilir. Daha sonra bu bölgeye vakum yapıcı cihazlar uygulanır. O vakum cildi emer ve bir tümsek oluşur. Bu tümseğe yapılan steril bir bistüri ile yapılan çiziklerle ikinci bir kupalama işlemi yapılır. Bu çiziklerden kanın dışarıya süzülmesi sağlanır. Bu teknik kan verme ile karıştırılmamalıdır. Mutlaka güvenli ve işinin ehlili yerlerde yaptırılması gerekir. Çok derinlerin çizilmemesi ve aşırı kan akıtılmaması çok önemlidir.

Hacamat Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Hacamat tedavisi birçok hastalığın tedavisinde direk veya dolaylı yoldan etkileri bulunmaktadır. Bugün özellikle tamamlayıcı tıp bağlamında kulanılır. Ağrı ile hissedilen kas-iskelet sistemi hastalıklarında, kalp hastalıklarında, metabolik hastalıklarda, cilt hastalıklarında, sinirsel hastalıklarda, nöropsikiyatri hastalıklarda, kanser vakalarının bazı türlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hacamat Kimlere Yapılmaz?

Genel olarak hacamat tedavisi herkes için uygun bir tedavi yöntemidir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Kan sulandırıcı kullananlar, kanında pıhtılaşma bozukluğu olanlar, anemi hastalarına hacamat tedavisi yapılırken dikkat edilmesi gerekir. Bunun dışında bir yaş sınırı söz konusu değildir. Çocuklardan yaşlı insanlara kadar her türlü sağlık probleminde güvenle kullanılabilecek bir yöntemdir.

Hacamatın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Hacamat tedavisi güvenli bir tedavidir. Güvenli ve işini bilen kişiler tarafından yapıldığı taktirde riski yoktur. Fakat günümüzde birçok yer merdiven altı yerlerde hacamat işlemi yapmaktadır. Bu gibi yerlerde hacamat yaptırmak risk taşımaktadır. Bu riskler; özellikle kan basıncının düşmesi, enfeksiyon kapma riskleri ve bazı nöropsikiyatrik durumlara yol açmaktadır. Bu yüzden hekimler tarafından tekniğine uygun yapılmalıdır.

Hacamat Ne Sıklıkla Uygulanmalıdır?

Hacamat tedavisi farklı sıklıkla ve farklı seanslarda uygulanabilir. Bu tedavide standart bir uygulama yoktur. Fakat hacamatın haftada 1’den daha sık yapılması tavsiye edilmez.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın