Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Grip aşısı, ortaya çıktığı günden beri çok farklı tartışmaların içerisinde yer alan bir aşı olarak gündemde yer almıştır. Konuyla ilgili pek çok uzman çok farklı açıklamalar yaparken, aşının zorunluluğu, içeriği, mevsimi her yıl farklılık göstermektedir.

Grip aşısı komisyonu, her yıl aşının içeriğinin ortaya çıkan virüslerin farklı olması nedeniyle değiştiğini, altı ay koruyan aşının mevsimlerdeki kayma nedeniyle bu yıl Ekim sonuna kadar yapılabileceğini belirtmiştir.

grip aşısı

Grip Aşısı Zorunlu Mu?

Grip aşısı ABD dışında, ülkemiz dahil tüm ülkelerde zorunlu olmamakla birlikte,

  • Kronik akciğer rahatsızlığı olanların,
  • Kronik kalp ve damar rahatsızlığı olanların,
  • Dalağı alınanların,
  • Kronik böbrek hastalarının,
  • 65 yaş üzerindekilerin,
  • Astım hastalarının,
  • Şeker hastalarının,
  • Kreşe giden okul öncesi dönemi çocukların ve
  • Sağlık personellerinin grip aşısı yaptırmalarının sağlıkları için elzem olduğu belirtilmektedir.

Grip Aşısının Yapılışı

Grip aşısının yapılması için grip salgının başlaması beklenmemelidir. En geç Ekim ayının sonuna kadar yapılması önerilmektedir. Gripken grip aşısı olunur mu en sık sorulan ve kişileri ikilemde bırakan bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Ateşli bir hastalık mevcut ise hastalık geçtikten sonra aşı yapılması gerekmektedir.

Grip aşısı tam teşekküllü hastanelerde doktor kontrolünde yapılmalıdır. Aşı en çok +8 en az +2 derecede saklanmalıdır. Saklama koşullarının uygun olması aşının bozulmaması için önem arz etmektedir.

Grip Aşısının Yan Etkileri

Grip aşısı embriyonlu yumurta kesesinden elde edildiği için yumurta alerjisi olanların aşı yaptırmaması önerilmektedir. Ateş, halsizlik, aşı yerinde şişlik gibi yan etkiler nadir olarak görülmekle birlikte, ilk 6-12 saat içerisinde ortaya çıkabilecek yan etkilerdir. 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmektedir.

Grip aşısı hangi durumlarda yapılmaz diye bakacak olursak, hamilelikte 3. Aydan sonra aşı yaptırılması önerilmektedir, öncesinde ortaya çıkabilecek yan etkilerinden bebek etkilenebilir. Yeni doğan bebeklere grip aşısı yapılmasında sakınca yoktur. Ateşli hastalık sırasında aşı yaptırılması önerilmez, hastalığın geçmesi beklenmelidir. Yan etkiler 1-2 gün içinde kendiliğinden yok olmakla birlikte, sürecin uzaması söz konusu ise hekime başvurulmalıdır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın