Gonartroz

Gonartroz Nedir?

İleri yaş hastalıklarından ve ortopedik hastalıklarından biri olan dizlerde kireçlenme ve bel kireçlenmesi olarak bilinen hastalık gonartroz ve spinal stenozdur. Bu iki hastalık grubu genelde beraber seyredeler. Hatta kardeş gibi hastalıklardır. Fakat ikisinin başlangıç süreleri farklılık arz edebilir. Yani dizlerdeki şikayetler öncelik, daha sonra bunun akabinde bel problemleri ve bel şikayetleri ortaya çıkabilir. Bazen de bel şikayetleri de öncelik gösteriyor. Daha sonra diz problemleri oluşuyor. Bu iki durumun pratikte ayırt edilmesi oldukça önemlidir. Bunun sebebi diz problemleri olan fakat bel cerrahisi geçirmiş hasta olduğu gibi tam tersi hastalarda söz konusudur. Dolayısıyla bu hasta grubunun bir ortopedist tarafından özellikle de omurga cerrahisinde uzmanlaşmış bir hekim tarafından değerlendirilmesi en akıllıca yoldur.

Gonartroz Tanısı

Hastalığın omurgadan mı yoksa dizlerden mi kaynaklandığını veya hastanın şikayetlerinin öncelikle kaynağının nerden olduğunu tespit edilmesi ancak bir ortopedist tarafından yapılabilir. Çünkü bu hastalıkta dizlerdeki ağrılar ayaklara kadar yayılabildiği gibi omurga problemi olan hastalarda da ayaklara vuran sinir basıları genellikle vardır. Bu hastaların yanlış tedavi olmamaları için hem ortopedist hem omurga cerrahı tarafından muayene edilmesi gerekir.

Hastalık ilerledikçe diz büküp oturma ve çömelmeleri zorlaşır. Bu gibi sorunların yanında merdiven çıkma ve namaz kılma gibi eylemleri de yapmak da zorlaşıyor. Bazı hastalarda ilaç ile tedavi uygulanabilirken bazı hastalarda mutlak suret ile ameliyat zaruridir.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın