Gizli Kalp Krizi Teşhisi Nasıl Konur?

Gizli kalp hastalığı hastanın kalp damarında ciddi bir tıkanıklık olmasına karşın hastanın hiçbir şikayetinin olmamasıdır. Hastanın hiçbir şikayetinin olmadığı halde yapılan anjiyografilerde hastanın damarlarında ciddi tıkanıklıklar görülür.

Gizli Kalp Teşhisi Nasıl Konur?

Genelde hastanın hiçbir şikayeti olmadığı için, özellikle şeker hastalarında hastanın ciddi damar tıkanıkları olduğu halde göğüs ağrısından şikayetçi olmuyor. Bu yüzden şeker hastalarında veya şeker hastası olmayan kişilerde yapılan check up sonucunda, efor testinde, ekokardiyografi değerlerinde ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle şeker hastaları gizli kalp konusunda çok dikkatli olmalıdır. Çünkü şeker hastalığına bağlı hastanın algı hissinde azalma olduğundan damar tıkanıklığına bağlı göğüs ağrısını hissetmeyebiliyor. Şeker hastalığında bu yüzden hasta ciddi bir kalp krizi geçirdiği halde bunun hiçbir zaman farkına varmamış olabiliyor. Bunun akabinde bir doktora gittiği zaman geçirdiği sessiz kalp krizine bağlı kalp büyümesi ve kalp yetersizliği oluşmuş olabiliyor.

Gizli Kalp Krizi Belirtileri

Şeker hastalığı dışında da özellikle birinci derece akrabasında kalp krizi geçiren kişilerde gizli kalp ortaya çıkma olasılığı çok yüksektir. Hele ki birinci derecelerden akrabalardan birisi 55 yaşının altında kalp krizi geçirdiyse bu daha önemlidir. O yüzden gizli kalp olayını anlamanın en iyi yolu kesinlikle kolesterolümüze ve şekerimize senede bir kez de olsa bakılması gerekiyor. Yine senede en az bir kere kalp muayenesi, ekokardiyografi ve efor testi yapılmalıdır. Bunların dışında kesinlikle gizli kalp teşhisi ortaya konulamıyor.

Çoğu insan doktora gitmeyi sevmediği için şeker hastası, kolesterolü yüksek kişiler bu hastalıklara maruz kaldıklarını bilmiyorlar. Bu yüzden de yavaş yavaş oluşan damar tıkanıklığı ani kalp krizine ve ani kalp ölümüne neden oluyor. Buna da halk dilinde gizli kalp deniliyor. Gizli kalp kesinlikle ciddi bir doktor muayenesinde ortaya çıkabilen bir hastalıktır. O yüzden de herkese özellikle şeker hastalarına ve ailesinde kalp damar hastalığı olan kişilere senede bir kez kalp check upı yaptırmalarını öneriyoruz.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın