Ebola Virüsü Enfeksiyonu

İnsanlarda ve gorül, maymun gibi primatlarda görülen ebola virüsü, çoğunlukla ölümcül olan kanamalı, viral ve ateşli bir hastalık türüdür. Ebola virüsün sebep olduğu enfeksiyon ile gelişir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ nde bulunan Ebola Nehri çevresinde ilk kez 1976 senesinde ebola virüs çeşitleri keşfedilmiştir. O zamandan günümüze kadar sporadik olarak salgınlar görülmeye devam etmiştir. Ancak salgınların sadece Afrika kıtası ile sınırlı kaldığını da belirtebiliriz.  Ebola virüs türleri 5-6 tane kadardır. Bu türler arasındaki dört virüs insanlarda hastalıklara sebep olmaktadır.

Doğal rezervuarı bilinmeyen ebola virüsler için mevcut bulunan kanıt, bu virüs türüyle benzerlik gösteren diğer virüslerin doğasının araştırılması sonucunda, ebola virüsünün vahşi hayvanlardan insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca fruit bats yani meyve yarasalarının da ebola virüsüne doğal kaynaklık yaptıkları da belirlenmiştir. Hastalığa yakalanan insanlar için de hayvanlar için de herhangi bir tedavi yöntemi ya da aşı bulunmamaktadır. Ebola virüsü, enfekte olan hayvanlardan, salgı, kan organlar veya farklı vücut sıvıları ile temas edilmesi halinde bulaşmaktadır. Ebola virüsü enfeksiyonunun Afrika’da yağmur ormanlarındaki enfekte, ölü ya da hasta olan goriller, şempanzeler, maymunlar, meyve yarasaları, kirpiler ve orman antiloplarıyla temas edilmesi sonucunda bulaştığı belgelerle ispatlanmıştır.

Ebola Virüsü Nedir

Ebola virüsü enfeksiyonu bulaşmadan sonra diğer insanlara doğrudan temas yolu ile pek çok şekilde bulaşabilmektedir. Enfekte olan kişinin, vücut salgıları veya kanı ile temas, ebola hastalığından ölen kişinin cesedine temas, enfekte kişilere ait olan vücut salgılarının ya da kanının bulaşmış olduğu bez gibi malzemelerle ve zeminlerle temas, hasta kişilerin bakımını yapmak durumunda olan kişilerin hasta ile temas etmesi bu enfeksiyonun bulaşmasına neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Ebola virüsü; yiyecek, içecek ya da hava yolu ile bulaşan bir hastalık değildir. Ebola virüsü enfeksiyonunun neden olduğu hastalık belirtileri arasında, baş ağrısı, halsizlik, ishal, ateş, midede ağrı, iştah kaybı gibi şikâyetler bulunmaktadır. Ayrıca bazı hastalarda; gözlerde kızarma, döküntü, boğaz ağrıları, nefes daralması, hıçkırık, öksürük, göğüste ağrı, vücut dışı ve içinde kanamalar da görülebilir. Ebola virüsüne maruz kalınmasının ardından 2 ile 21 gün arasında belirtiler görülmeye başlar. Ancak belirtilerin yaygın olarak meydana geldiği günler, hastalığın 8. ya da 10. günleridir.  Ebola hastalarındaki ölüm oranı da % 90 civarındadır. Fakat bazı hastaların da sebebi belli olmayan şekilde hastalıktan kurtuldukları görülmektedir. Yapılan laboratuar bulgularında ise düşük oranda trombosit sayısı ile beyaz kan hücreleri ve yüksek oranda da karaciğer enzimleri görülmüştür.

Ebola hastalığına ait bir tedavi türü bulunmamaktadır. Sadece sınırlı destek tedavi yöntemleri uygulanır. Oksijenlenme ve kan basıncı takibi gerçekleştirilir. Hastanın elektrolitleri ve sıvı dengesi sağlanır. Ayrıca sekonder enfeksiyon için de tedavi uygulanır. Bir takım deneysel tedaviler test edilmelerinin ardından hayvanlar üzerinde de etkinliği kanıtlanmıştır. Fakat insanlar üzerinde uygulanmamıştır.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın