Diyabetik Retinopati ve Tedavisi

Diyabet bildiğiniz gibi kan şekerinin yüksekliği ile seyreden sistemik metabolik bir hastalıktır. Vücudumuzun kılcal damarlarındaki yapıların bozulmalarına neden olur.

Gözümüzün içini su dolu bir küre olarak hayal edebiliriz. Bu kürenin iç yüzeyinde sinir tabakası vardır. Sinir tabakasının üzerinde de ince kılcal damarlar vardır. Bu kılcal damarların yapısında diyabet hastalarında bozulma olur. Bu bozulma neticesinde bu damarlarda tıkanıklıklar ortaya çıkabilir. Damar duvarında geçirgenlik artışı nedeniyle damarın içindeki kan hücreleri, lipitler ve serum damar dışına sızmaya başlar. Bu sızıntı tabi ki damarlar retinanın üzerinde olduğu için retina sinir tabakasının içindeki hücreler arasında gerçekleşir. Bu da görme fonksiyonlarındaki bozulma ile sonuçlanır.

Damar tıkanıklığı olduğu zaman o damarın istediği hücreler yeterince oksijenlenemez. Hücreler oksijenlenemeyince göz kendini korumak için yeni damar oluşturmaya başlar. Bu oluşan yeni damarlar daha çabuk kanamaya eğilimlidir ve daha çok sızdırırlar. Bu retinanın yüzeyinde çekintilere ve retinanın yerinden kalkmasına neden olur. Yeni damarların kolay kanamasından bahsetmiştik. Bu kanama birden bire çok fazla olursa göz küresinin içini dolduran sıvı tamamen kan ile dolar. Bu da görmenin tamamen bozulmasına yol açar. Bu nedenle diyabetik retinopati çok erken teşhis edilmesi gereken önemli ve ciddi bir sorundur.

Diyabetik Retinopati

Diyabetik retinopati gelişimi

Diyabetik retinopati hemen gerçekleşen bir hastalık değildir. Diyabet hastalığının başlangıcından 5-10 yıl sonra ortaya çıkıyor. Bu yüzden bir kişi diyabet hastası olduğunu öğrendiği zaman hastalığının ne zamandır var olduğunu bilemeyeceği için bir göz doktoruna ayrıntılı muayene yaptırmak için başvurması gerekir.

Diyabetik retinopati tedavisi

Bu hastaların önce göz bebeğini ilaçlar ile genişleterek gözün retina tabakasının mikroskopta incelenmesi yapılır. Mikroskop ile kanama ve damar dışına sızıntıların olup olmadığı kontrol edilir. Eğer ki kişide bu bulgular yok ise kişi bir sene sonra tekrar gelmek üzere evine gönderilir. Ancak herhangi bir diyabetik retinopati bulgusu ile karşılaşıldıysa daha ileri tetkikler yapmak gerekir. Bunlar; göz anjiyosu ve göz tomografisidir.

Göz anjiyosu nasıl yapılır?

Koldaki damardan boyalı madde verildikten sonra boyalı madde gözün içindeki kılcal damalardan geçerek gözün damarlarının fotoğrafının çekilmesi işlemidir. Gözde hangi damarlarda tıkanıklık olduğu, yeni damarlaşma oluşumu, damarların ne kadar sızdırdığı bu yöntem ile öğrenilir.

Göz tomografisi nasıl yapılır?

Gözün merkezinde sarı noktada sızıntı nedeniyle ortaya çıkan ödemin miktarını bu ödeme bağlı olarak retinada ne kadar kalınlaşma olduğunun bilgisini verir. Bu tetkikler sonucunda hastanın diyabetik retinopatisi hangi evrede anlaşılmış olur. Buna göre de tedavi planı yapılır.

Tedavide neler yapılır?

Tedavi hastalığın evresine göre değişir. Hastalığın ilk ve ileri evresine göre bu tablo değişir. Tedavide kullanılan araçlar; argon lazer, göz içi ilaç enjeksiyonları, vitrektomi denilen göz ameliyatlarıdır.

Argon lazerde tıkalı damar bölgelerinde, oksijen ihtiyacı yeterince karşılanmayan sinir tabakasında yanıklar oluşturulur. Bu şekilde bu bölgenin oksijen ihtiyacı azaltılır. Sonuçta yeni ortaya çıkabilecek damarlar ortaya çıkmıyorlar. Mevcut olan damarlar da bu şekilde belirginleşir. Aynı zamanda retinadaki ödemin de azalmasına faydası oluyor.

İlaç enjeksiyonlarının etkisi gözün sarı noktasında toplanan sıvının kaldırılması ya da azaltılması için kullanılır. Aynı zamanda bu ilaçlar gözde oluşmuş yeni damarların da hızla ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Vitrektomi dediğimiz göz ameliyatı ise daha ilerlemiş evrelerde, göz içinde çok fazla kanama olduğu zaman bu kanama kendiliğinden kısa bir zamanda çekilmediği taktirde o kanamayı temizleme amacıyla yapılır.  Tabi bu tedaviler sadece göze yönelik olaraktır. Tedaviler diyabetik retinopatide hastanın korunması için yeterli değil. Kişinin kendi diyabetinin ve diğer metabolik sorunlarının da muhakkak kontrol altında olması gözünün korunması için çok önemlidir. Diyabetik retinopati dünyada körlük yapan hastalıkların en önde gelenlerinden bir tanesidir. Bu nedenle kişi diyabet tanısı aldığı zaman bu hastalığın gözüne zarar verebileceğini bilerek en kısa zamanda tecrübeli bir göz doktoruna ayrıntılı bir göz muayenesi olması gerekir.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın