D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir

Güneş evrenin en büyük ve doğal enerji kaynağıdır. Bitkilerin fotosentez yapması, mevsimlerin değişmesi ve gezegenimizi aydınlatması dışında vücudumuz içinde oldukça faydalı bir kaynaktır. Oldukça fazla işleve sahip olan bu büyük kaynak vücudumuzun en büyük D vitamini tedarikçisidir. Bu vitamini daha fazla elde etmek için güneşte uzun süre durmak oldukça sakıncalı bir harekettir. Ülkemizde yaşayan yetişkin ve yaşlı nüfus bu vitamini üretme konusunda oldukça sıkıntı çekmektedir. Aynı şekilde insanların yoğun iş hayatları yüzünde güneşe çıkmamaları ve o enerjiyi almamaları da bünyeleri açısından oldukça tehlikeli bir durumdur.

D Vitamininin Görevleri

D vitamini gıdalar yoluyla aldığımız kalsiyum ve fosforun işlenmesini sağlar. Kalsiyum ve fosfor kemiklerimiz gelişmesi ve güçlenmesi için oldukça önemli minarelerdir. Bu nedenle kemiklerimizin gelişmesi için D vitaminine oldukça ihtiyacımız vardır. Sadece kemiklerimiz için değil ruh sağlığımız içinde güneşe çıkmalıyız. Güneş enerjisinin depresyonu engellediği konusunda ciddi kanılar bulunmaktadır. D vitamininin görevleri saymakla bitmez.

portakal d vitamini

D vitamini Eksikliği

 

Uzun süre D vitamini almayan kişiler, meme kanseri, depresyon, kolon kanseri, pankreas sıkıntıları ve kalp krizi gibi risklere davetiye çıkarmaktadırlar. D vitamini eksikliği diğer vitaminlerin eksikliği gibi bünyede kısa sürede etkisini göstermemektedir. Ancak uzun süre D vitamini almayan kişiler, halsizlik, negatif ruh hali ve depresyon gibi belirtilere yakalanabilirler. Bunun dışında kemik ağrıları, kasların zayıflaması ve aşırı terleme gibi fiziksel rahatsızlıklar da kendini belli etmeye başlamaktadır. Özellikle güneşten fazla faydalanamadığımız kış aylarında D vitamini eksikliği nedeniyle oluşan kemik ve eklem ağrılarına yakalanabiliriz. Genel kemik ağrılarına benzemeyen bu ağrılar vücudun tamamını etkileyebilir. Uzun süreli D vitamini eksikliğinde ise yetişkinlerde kemik yumuşaması anlamına gelen osteomalazi, çocuklarda ise raşitizm görülebilir. Ayrıca çocuklarda sık sık soğuk algınlığı yaşamalarına da neden olan bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalarda D vitamini eksikliği olan çocuklarda üst solunum enfeksiyonuna diğer çocuklara oranla daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. D vitamini eksikliği iskeletimize zarar verdiği gibi iskeletimizi sarmalayan iskelet kaslarımızın da zayıflamasına neden olmaktadır. D vitamini eksikliği vücudun aşırı terleme sebebi de olabilir. Özellikle de baş kısmının aşırı oranda terlemesi D vitamini eksikliğinin belirtileridir. Bu belirtiler yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda ve bebeklerde de görülmektedir. Diğer belirtiler ise kas krampları, baş ağrısı ve eklem ağrılarının beraberinde getirdiği halsizlik, konsantrasyon eksikliği, mesane sorunları, kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunları D vitamini eksikliğinden oluşabilecek sorunlardır.

 

D Vitamini Eksikliğinin Tedavisi

 

Vücudumuz için oldukça önemli olan D vitaminini yeteri kadar alamadıysak bunun için gün içerisinde güneşten daha fazla faydalanmamız gerekmektedir. Bunun dışında D vitamini takviyesi de alabiliriz. Tabi bu ilaçları doktor onayında almakta fayda var. Gün içerisinde daha fazla dışarıda vakit geçirmeye özen gösterebilirsiniz. Fakat son zamanlarda güneşim yakıcı etkisi fazla olduğundan güneş altında uzun süre kalmamaya dikkat ediniz.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın