Yumurtalık Kistlerinin Tanısı ve Belirtileri Nelerdir?

Kadınların jinekoloji başvurduğu en sık rastlanan hastalıklardan biri yumurtalık kistleridir. Yumurtalık kistleri küçük ve içi sıvı ile dolu yapıya sahiptirler. Bazı kistler belirtisi olmadan kaybolabilirken, bazıları ise oldukça sıkıntılı bir süreç yaşatabilirler.

Kistler, kasık ağrıları, düzensiz adet döngüsü, karın ağrısı, bulantı, kusma ve baş dönmesi belirtileri gösterebilirler.

İyi Huylu Tümör (Selim)

Yumurtalık kistlerinin ortalama olarak %80i selimdir. Bulgular bu tümörü ne zamandır vücutta kaldığına, büyüklüğüne ve ne kadar şiddetli ağrı yaptığına göre değerlendirilir. Kistlerin iyi ya da kötü huylu olduğuna ultrason ve muayene sonrası karar verilir. Buna bağlı olarak kesin tanıya ise kitleden alınan bir parçanın mikroskobik ortamda incelenmesi ile karar verilir. 5 cm’den küçük ve içi sıvı dolu olan, diğer organlarla bağlantısı olmayan kistlere iyi huylu denir. Ağrı hissettirmeyen tümörler bir süre izlenmeli ve buna göre tedaviye başlanmalıdır. 5 cm’den büyük ve diğer organlara yapışabilen, katı halde bulunan tümörler ise genellikle kötü huylu olabilmektedir.

yumurtalık kisti

Yumurtalık Kanseri ve Risk Faktörü

Genellikle 50-75 yaş aralığında görülen kanser riski tedavi edilmez ya da ciddiye alınmaz ise çok tehlikeli olabilmektedir. Hiç çocuk doğurmamış olan annelerde, menopoza geç giren kadınlarda (55 yaş sonrası), aile bireylerinden birinde olması durumunda, diğer aile üyelerinde akciğer, rahim ya da meme kanseri olmasında bu risk artacaktır.

Erken dönemde belirti göstermeyen kistler, gün geçtikçe karında ağrı ve şişkinliğe neden olmaktadır. Menopoz döneminden sonra risk altına giren kadınlar bu hastalığı takip etmeli ve düzenli tedaviye gitmelidir.

Yumurtalıklarında kist olan kadınların kanser olma riski her zaman var denemez. Ancak menopoz döneminde olan kadınların her yıl düzenli olarak kontrollere gitmesi gerekmektedir. Ayrıca bu ameliyatlar sonrası tek yumurtalığı alınmış olan kadınların en çok merak ettiği, tek yumurta ile hamile kalınır mı soru ise, diğer yumurta, alınmış olan yumurtanın görevini üstlenerek çocuk doğurmada sorun yaşatmaz. Kistlerin özellikle adet gören kadınlarda olması ve 20 yaşından sonra görülmesi normal bir durumdur. Adet dönemi görmemiş olan kızlarda ise kiste rastlamak çok düşük ihtimallidir. Doğurgan çağında olan kadınların yıllık olarak jinekolog muayenesine gitmesi, ihtiyaç duyulduğu taktirde doktor tarafından ilaç ya da cerrahi tedaviye başlanması gerekmektedir.

Yumurtalık Kistlerinin Tedavisi

Birçok çeşidi bulunan kistler boyutuna ve iyi huylu kötü huylu kist olmasına göre ayrılmaktadır. Çap olarak 5 cm’den küçük olan kistler 2-3 ay içinde kendiliğinden kaybolabilir. Kistleri küçültmek amacıyla doğum kontrol hapı, doktor tavsiyesi eşliğinde kullanılabilir. Bu şekilde kaybolmayan ve devam eden kistler için cerrahi müdahale gerekmektedir. Özellikle 40-50 yaştan sonra görülen, menopoz dönemine girmiş olan kadınlarda daha tehlikeli olabilir ve daha dikkatli yaklaşılması gerekmektedir.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın