Vajinismus

Kadınlarda görülen cinsel işlev problemine vajinismus adı verilmektedir. Vajinismus nedir sorusuna genel anlamda cinsel korkulardır denilebilir. Vajina girişini çevreleyen pelvis kasları istem dışı kasılarak cinsel birleşme sırasında ağrıya ve şiddetli acı nöbetlerine neden olarak cinsel ilişkinin hiç gerçekleşmemesi şeklinde tanımlanabilmektedir. Kasılma durumları cinsel birleşmeler dışında jinekolojik muayenelerde ve vajina içine tampon yerleştirilmesi durumunda da meydana gelebilmektedir.

Vajinismus Sorunu Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermekte olup genel anlamda ön ilişki sırasında çok rahat olup, cinsel birleşme aşamasına gelindiğinde kasılmalar ve vazgeçmeler ile kendini göstermektedir. Jinekolojik muayenelerden korkma, değişik pozisyonlarda cinsel ilişkilere rahat şekilde girememe, vajinal ultrasona girememe, vajina içine fitil şeklinde olsa bile tedavi amaçlı ilaçlar yerleştirememe, ilişki esnasında gergin olma şeklinde kendini göstermektedir. Vajinismus tedavi yöntemleri bu noktada hayati önem taşımaktadır.

Vajinismus Belirtileri

Cinselliğe Dair Yanlış Bilgiler

 

Vajinismus fiziksel bir engel olmayıp kadınların korkusu, endişe ve kaygı durumlarından dolayı cinsel ilişkiye izin verilmemesi olarak tanımlanabilir. Vajinismus belirtileri ve problemin toplumumuzda en sık görülme nedeni cinsel kimliğimize dair psikolojik korku ve kaygılar ile kendini göstermektedir. Kız çocuklarına öğretilen cinsellik kötüdür baskısı bu problemin ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır.

 

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

 

Vajinismus tedavisi bu tanı kesinleştikten sonra bu alanda uzman psikolog ve doktorlarca yerleştirilmektedir. Bu sorunun genel nedeni psikolojik durumlar olduğu için genel bir tedavi yöntemi de bulunmamaktadır. Vajinismus sorununun yüzde 90 nedeni psikojenik problemlerdir. Tedavisinde ise davranışsal ve bilişsel yaklaşımlar tercih edilmektedir. Yeni dönemde ortaya çıkan tedaviler arasında zihinsel iyileşme teknikleri de yer almaktadır. Vajinismus egzersizleri tedavide önemli rol oynamaktadır.

 

Vajinismus Probleminde Bilişsel Ve Davranış Terapisi Nasıl Rol Oynar?

 

Bilişsel yaklaşım tedavisinde cinsellik hakkında bilgi verilmesi, bayanların genital organları hakkında bilgi alması yatmaktadır. Bilişsel psikoloji programları aynı zamanda erkekler üzerinde de uygulanabilmektedir. Bu sorunu yaşayan kişilerin Vajinismus forum sitelerinden de bilgi alabilmesi mümkün. Hastalar farklılık göstermesine rağmen yaygın tedavi yöntemleri arasında hipnoz ve telkin, kişiye özel karma tedavi yöntemi, sadece bilgilendirme işlemleri, davranışsal terapiler anne babalar ile ilişkileri içeren dinamik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın