Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismusun tedavisi cinsel terapidir. Vajinismusda uygun cinsel terapiyle %100’e yakın düzelme olur. Cinsel terapi genelde çift görüşmesi şeklinde sürdürülür. Önce çiftin cinsel yaşam öyküsü alınır. Zorlukları ve kaygıları değerlendirilir. İlk seanslarda çiftler cinsel sağlık ile bilgilendirilir. Cinsellikle ilgili yanlış inanışların düzeltilmesi, cinsel organlar ve cinsel fizyolojiyle ilgili doğruların aktarılması hedeflenir. Sonrasında egzersizler ile kademeli olarak kasılmanın ve girişle ilgili korkuların üzerine gidilir. Tedavi iki üç ayda 6-8 seans sürer. Bir iki görüşme ve danışmanlık ile düzelen hafif olgular da olabilir. Uzun süreli tedavi gerektiren zor vakalar da olabilir. Psikiyatrik hastalık özellikle depresyon, kaygı bozukluğu, erkekte cinsel sorunların olması gibi durumlar tedaviyi zorlaştırır.

Vajinismus egzersiz

Ayrıca çift terapisi dışında bazı vakalarda bireysel görüşmeler ya da grup terapileri uygulanabilir. Vajinismus tedavisinde iyileşmenin ölçütü bir kereliğine cinsel birleşmenin gerçekleşmesi değildir. Cinsel birleşme her seferinde sorunsuz gerçekleşiyorsa, birleşme süresinde kasılma, ağrı, yanma, korku, sıkıntı tamamen kalkmışsa ve haz alınıyorsa tedavi sonlandırılmalıdır. Yanlış ve etik olmayan tedavi uygulamalarına çok sık rastlanır. Vajinal girişteki kasılma jel kullanımıyla, alkol alımıyla, kaygı giderici veya antideprasan ilaç kullanımıyla düzelmez. Uykuda hamile kalmakla lokal anestezik uygulamalarla ya da genel anestezi vererek cinsel birleşme sağlanması ortadan kalkmaz. Ayrıca kızlık zarı ile ilgisi olmadığı için kızlık zarına yapılan müdahaleler ile de düzelmez. Bu işlemler kadına sadece ek bir travma oluşturur. Zaman içerisinde çözüm arayışları cevapsız kaldıkça cinsel ve ruhsal sorunlar pekişir. Tabloya başka cinsel işlev bozuklukları ve depresyon problemleri eklenir.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Arama Sonuçları:

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın