Vajinal Pamukçuk Nedir?

Vajinada pamukçuk, Candida albicans isimli bir tür mantarın sebep olduğu bir enfeksiyon çeşididir. Çoğunlukla vajinada oluşan bu mantar türünün, ağız gibi vücudun nemli olan bölgelerinde de görülmektedir. Vajinanızda pamukçuk sorunu yaşayanlar, sürekli kaşıntı ve acı duymanın yanı sıra pamukçuğun oluştuğu bölgede kızarıklık ve şişlik sorunlarına da maruz kalırlar. Ayrıca vajinal akıntıları da süzme peynirini andırır. Vajinada pamukçuğun bir diğer belirtisi de cinsel ilişki esnasında acı hissedilmesidir. Genellikle basit ve kolay bir şekilde iyileşen pamukçuk, bazen yeniden tekrarlayabilmektedir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi vajinada pamukçuk Candida albicans isimli mantardan dolayı oluşur. Bu mantar türünün vücutta doğal olarak yaşamasının yanı sıra zararı da yoktur. Mantarların büyümesiyle birlikte çoğalması sonucunda vajinada pamukçuk oluşur. Uzmanlar, bu durumun cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyon türlerinden olmadığını belirtseler de çok nadir olmakla beraber pamukçuk sorunu olan kadınla cinsel ilişki yaşanmasının ardından erkeğin cinsel organında da kaşıntı oluşabilmektedir. Eşlerin her ikisinde de pamukçuğun oluşması halinde, cinsel yolla birbirlerine tekrar bulaştıracaklarından dolayı ikisinin de aynı anda tedavi olması şarttır.  Vajinada pamukçuk çoğunlukla çok ciddi bir rahatsızlık olarak görülmez. Ancak tedavi edilmezse ya da tedaviye rağmen sürekli tekrarlamaya devam ederse farklı bir sağlık probleminin işaretçisi olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Vajinadan gelen beyaz fakat koyu akıntı pamukçuğun en bilinen belirtisidir. Kadınların çoğu vajinada pamukçuk sorununu kendi başlarına çözerler. Ancak farklı enfeksiyonlarla benzer belirtilerin görülmesi veya ilk defa bu belirtilerle karşılaşıldığında mutlaka doktora gitmek gerekmektedir.

Vajinal Pamukçuk Nasıl geçer

Vajinada pamukçuk tedavisi için kullanılan bir takım ilaçlar ve fitiler bulunmaktadır. Fitiller vajinaya koyulan tabletler halinde bulunurken, tablet ilaçlar ağız yolu ile alınmaktadır. Ağızdan alınan ilaç tabletler de fitiller kadar etkili olmaktadır. Ancak fitil tabletlere oranla daha çok yan etkiye sahiptirler. Yapılan araştırma sonuçlarına göre vajinada pamukçuk için kullanılan fitil ya da kremlerin birkaç hafta içerisinde sorunu ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir. Ancak pamukçuk için kullanılan ilaçların ya da fitillerin doktor tarafından yazıldıktan sonra kullanılması önemli bir detaydır. Fitiller genellikle geceleri kullanılır. Vajinada pamukçuk uzun vadede kişiye zarar veren bir rahatsızlık değildir. Ayrıca hamile olan bayanların pamukçuk sorunu yaşamaları da bebekler üzerinde olumsuz herhangi bir etki yaratmaz. Vajinada oluşan pamukçuğun giderilmesinde uygulanan bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Pamukçuk sorununun giderilmesi için çayağacı ile hazırlanmış olan bir tamponu rahim ağzına yerleştirebilir ya da birkaç damla çayağacı yağını herhangi bir tampon üzerine damlattıktan sonra vajinaya yerleştirerek de tedavi uygulayabilirsiniz. Bu tamponu 3 ya da 4 saat kadar vajinada tuttuktan sonra gün içerisinde üç defa değiştirerek uygulayabilirsiniz. Bunun dışında çayağacı ya da aynı safa kremlerini kullanabileceğiniz gibi fındık otu kremi ile gülyağı da sürebilirsiniz.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın