Rahim Kanseri Teşhisi ve Belirtileri

Rahim kanseri genelde rahim ağzı kanseri olarak bilinen ve her sene milyonlarca kadının yakalandığı bir kanser türüdür. Gelişmekte olan ülkeler veya az gelişmiş ülkelerde kadınlarda görülen kanser türlerinden birincisidir diyebiliriz. Genellikle 45 yaş ve üzeri kadınlarda görülen bu hastalık son zamanların verdiği stres ve baskıdan dolayı genç kadınlarda da görülme olasılığı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Hastalık genel olarak erken yaşta çok sayıda doğum yapan kadınlarda ve çok küçük yaşta cinsel ilişkiye giren kadınlarda görülmektedir. Bunun yanı sıra sigara içen kişilerde bu hastalığın artış miktarı fazlalaşmaktadır. Rahim ağzı kanseri riski taşıyan hastaların %97’sinde HPV yani insan papilloma virüsü saptanmaktadır. HPV virüsü genellikle cinsel ilişkilerle bulaşmakta çok nadiren de olsa ilişki dışındaki yollarla da bulaşabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu kanser türünün erken dönemde teşhisi dışarıdan bakıldığında fark edilememektedir. Hatta jinekolojik muayenede de rahim ağzındaki oluşan sorunlar çıplak göz ile fark edilememektedir. Ancak bu hastalık erken dönemde sadece kolposkop denilen rahim ağzını ve çevresini milimetrik bir alanı büyülterek gösteren bir aletle fark edilebilir. Hastalık ileriki aşamalarında ise kanlı akıntı, düzensiz kanama, cinsel ilişki sonrası kanama ve cinsel ilişki sonrası ağrılar karın ve çevresinde yoğunlaşan ağrılar bu kanser çeşidinin bir belirtisi olarak kabul edilebilir.  Hastalığın aşırı ilerlemiş vakalarında ise bu belirtiler rahim ağzında oluşan kitle halindeki tümör muayene sırasında görülebilir. İdrar problemleri, bacak ağrıları, defekasyon zorlukları bu hastalığın en belirgin özelliklerinden bir tanesidir.

rahim kanseri belirtileri

RAHİM KANSERİ TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Kanser gibi hastalık türleri ebeveynlerden çocuklara bırakılan miraslardan bir tanesidir. Yani size en uzak gelen herhangi bir aile bireyinizde bile görülebilen bu kanser türü kalıtım yoluyla sizde de görülmesi çok olanaklı olan bir hastalıktır. Eğer ailenizde bu kanser türünü taşıyan bir birey var ise uzman bir doktora görünmeli ve detaylı bir muayeneden geçmeniz erken teşhis bakımından çok önemli bir role sahip olacaktır.  Erken dönemde yapılan tedavilerde doktorun muayenesi ile basit bir operasyon geçirerek hastalıklı bölge çıkarılır ve tedavi edilebilir. Hastalık fark edilmeyip ilerleme kat ettiğinde ise rahim ve etrafındaki dokuların, lentganglionlarının çıkarılacağı önemli bir operasyon ile hastalıktan kurtulmuş olabilirsiniz. Bu operasyon sonrasında hastalık virüsünün dağılma derecesine göre radyoterapi ve ilaçları ile hastalık kolayca kökünden halledilebilir. Hastalık son derecesine gelmiş ise ameliyat adına bir operasyon yapılamaz. Bundan sonraki evreler için radyoterapi ve kemoterapiye başvurulur. Bu hastalık türlerinde erken dönemde yapılan teşhislerde hastalıktan kurtulma oranı %100’dür. Hastalık devreleri ilerledikçe hastalıktan kurtulma oranı ilerleme ile ters orantılı bir şekilde azalmaktadır. Hastalığa yakalanmadan alınan önlemlerden bir kaçından bahsedersek eğer hiç şüphesiz dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Daha sonra düzenli spor aktiviteleri düzenli uyku dönemleriyle bu hastalık riskini bir de aylık kontrollerle bu hastalık riskini en aza indirebilirsiniz.

Rahim ağzı kanseri kimlerde görülür?

Rahim ağzı kanseri 40-50 yaş arası kadınlarda görülür. Tüm dünya genelinde önemli bir kanser türüdür. Dünyada her iki dakikada bir kadın rahim ağzı kanseri sebebi ile ölmektedir. Bu nedenle rahim ağzı kanserinin erken teşhisi çok önemlidir. Özellikle rahim ağzı kanserinin önemi, erken yakalanıp erken dönemde tanı konulduğunda kesin tedavi imkanı vardır. Rahim ağzı, rahmi vajina ile bağlayan rahmin dar boyutudur. Gebelik sırasında 10 cm kadar genişleyerek bebeğin geçişine izin verir. Aynı zamanda vajinal yolla enfeksiyonların vajina içerisine geçmemesi için bir bariyer görevi görür. Rahim ağzı içerisindeki hücrelerin normalden sapması, rahim ağzı kanserine neden olur. Bu hücrelerin sapmasına en önemli etken de HPV virüsüdür. Rahim ağzı kanserini rahim kanserinden ayırt etmek gerekir. Çünkü ikisi aslında tek bir organ olmasına rağmen iki ayrı organ gibi davranır. Çünkü rahim içerisinin içerisindeki kanser etkenleri daha farklıdır. Rahim ağzı kanserinin etkeni ise HPV virüsüdür. Rahim içi kanseri ise östrojen hormonunun yüksek olmasına neden olan bazı klinik durumlar rahim ağzı kanserine neden olur.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın