Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Nasıl Anlaşılır ve Tedavisi Nasıldır?

Kimler Rahim Ağzı Kanseri Riski Taşır?

Rahim ağzı kanseri %99 oranında HPV ve insan papillom virüsü ile ilişkilidir. Tip16 ve Tip 18 rahim ağzı kanserlerinin %70’inde bulunur. HPV virüsü cinsel ilişki ile bulaşır. Bu virüsün bulaşmasını arttıracak davranışlarda bulunmak rahim ağzı kanserine karşı da yakalanma riskini arttırır. Çok sayıda cinsel partnerin olması, hastanın eşinin çok sayıda cinsel partneri olması, ilişki sırasında kondom kullanmamak, sigara içenlerde ve düzenli tarama yaptırmayanlarda rahim ağzı kanseri gelişme riski artmaktadır.

Rahim Ağzı Kanserinden Kurtulmak Mümkün Müdür?

Rahim ağzı kanserinden kurtulmak mümkündür. Ancak daha önemlisi rahim ağzı kanserine yakalanmamaktır. Bunun için düzenli testler yaptırılabilir. Son zamanlarda özellikle rahim ağzı kanseri karşı aşı da geliştirilmiştir. Gelişmiş ülkeler bu aşıyı rutin aşı programına almıştır. Hatta erkeklere dahi yapılması önerilmektedir. Ülkemizde de bu aşının rutin aşı programına alınması çalışmaları devam etmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Erken Tedavisi Nasıl Olur?

Rahim ağzı kanserlerinin tedavisi hastanın yaşına ve çocuk isteğinin olup olmamasına göre değişir. Hastanın çocuk isteği varsa konizasyon denilen rahim ağzının alınması ile tedavi edilebilir. Konizasyon işlemi iki şekilde yapılabilir. Bunlardan bir tanesi soğuk konizasyon denilen klasik bistüri ile yapılan ameliyatlar, diğeri ise elektrik enerji kullanılarak yapılan lip denilen operasyonlardır.

Hastanın çocuk isteği yoksa rahim alınma işlemi yapılabilir. Rahim alınma işlemi laparoskopi (kapalı ameliyatlar) veya laparotomi (açık ameliyatlar) ile yapılır. Burada ameliyatın tercihi doktorun tecrübesine ve hastanın isteğine göre değişir.

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Rahim ağzı kanserini anlamanın yolu düzenli tarama yaptırmaktır. Çünkü rahim ağzı kanseri erken dönemlerde belirti vermez. Hastalık ilerledikçe belirti vermeye başlar. Genelde devamlı, sulu, pembe renkli akıntıya neden olabilir veya ara kanamalar yapabilir. Hastalık daha da ilerlerse komşu organlara baskı yaparak çeşitli şikayetlere neden olur. Bu şikayetler nedir?

  • Önde idrar torbasına baskı yapıp, kanlı idrar yapmaya neden olabilir
  • Arkada kalın bağırsaklara baskı yaparak kanlı dışkılama ya da kabızlık şikayetlerine neden olabilir
  • Bazen de daha ileri kemik dokulara da yayılarak ciddi ağrılara neden olabilir
  • Böbrek ile idrar torbası arasındaki idrar yollarını tutar. Bunu tuttuğunda böbrek yetmezliğine neden olabilir. Genelde hastalar en sık bu nedenle kaybedilir

Bu belirtiler oluşmadan yakalamak için ve bu kötü sonuçlara neden olmadan yakalayabilmek için düzenli test yaptırmak gerekir. Bu testin adı simir testidir. Simir testi 21 yaşından itibaren 65 yaşına kadar yapılabilir. 21-29 yaş arasında 3 yılda bir simir testi yapılmalıdır. 29 yaşından sonra bu testlere HPV testi de eklenir. HPV ve simir testini birlikte yaparsanız 5 yıl ara ile yapmanız yeterlidir. 65 yaşından sonra hastalar taramadan çıkarılabilir. 65 yaşından sonra hastayı taramadan çıkarabilmek için hastanın son 20 yıl içerisinde düzenli simir testi yaptırmış olması gerekir.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın