Hangi Doğum Kontrol Yöntemi Daha İyidir?

Öncelikle korunma yöntemleri hekim gözetiminde kullanılmalıdır. Sadece doğum kontrol hapları değil tüm korunma yöntemleri doktorun tavsiyeleri doğrultusunda kullanılmaya başlanmalıdır. Her bireye farklı ilaç ve farklı korunma yöntemleri uygulanabilmektedir. Bir kişiye bir hap öngörülüp, ileri zamanlarda yan etkileri görülüp kullanılamama durumu olabilir. Bu gibi durumlarda da farklı bir korunma yöntemine geçiş bir jinekolojik muayene sonrasında geçilir.

Gebeliği önlemek için birçok yöntem bulunur. Bunlar:

1- Sperm engellenebilir

Bu durumda erkek tüplerini bağlatır spermi olmaz. Ya da erkek prezervatif kullanır. Prezervatif kullanımında erkeğin spermi genital sisteme ulaşmaz. Böylelikle gebelik önlenir.

2- İlişki günü

Yumurtlamanın dışındaki günlerde ilişkiye girilebilir. Yumurta olmadığı için sperm ilerlese de bir şey olmaz.

3- Yumurta oluşumunu engelleme

Bu yöntem için yumurtalıklarda yumurta salınması önlenir. Bunlar kimi zaman hap ile olurken kimi zaman deri altına çip yerleştirilerek de olabilir. Aslında korunma yöntemi denilen yöntem budur.

Bu yöntemlerden herhangi birisi uygulanarak gebeliğin önüne geçmeniz mümkündür. Bu yöntemlerin her biri herkeste uygulanamaz. Kişiye özel yöntemler uygulanması lazımdır. Herkesin sağlık durumu kendine özgüdür. Altta yatan başka bir hastalık var mı diye önceden kontrol edilir. Bu sebeple korunmayı düşünüyorsanız mutlaka bir doktor gözetiminde bu yöntemlerden birini kullanmanız gerekir.

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın