Geri Çekme Yöntemi Ne Kadar Güvenli?

Doğum kontrol yöntemleri arasında bulunmayan geri çekme yöntemi erkeklerin cinsel ilişki sırasında penisini vajinadan çıkarması şeklinde uygulanmaktadır. Geri çekme yöntemi ne kadar etkili konusunda yapılan araştırmalar güvenli olmadığını ortaya çıkarmıştır. Gebeliklerin büyük bir kısmı da bu yöntem sebebiyle meydana gelmektedir.

 

Geri Çekilme Neden Tehlikeli Bir Yöntemdir?

 

Erkek kontrolünde gerçekleşen bu durum boşalma durumundan önce penisin sperm bulundurabilmesi sebebiyle tehlikelidir.  Modern tıpta kullanılmayan ve önerilmeyen yöntem olan bu teknikle gebelikten korunmaya çalışan çiftlerin yüzde 20’sinden fazlası bir sene içinde gebe kalabilmektedir. Geri çekme yöntemi zararları beraberinde çeşitli hastalıkları da getirebilmektedir.

Geri Çekme Yöntemi güvenli mi

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Davetiye Çıkarmamak İçin

 

Gebelikten korunmaya çalışan çiftler cinsel ilişki esnasında boşalma zamanı yani ejekulasyon geldiği zaman penisini dışarıya çekmektedir. Dışarıya boşalma şeklinde olan bu eylem ile gebelikten korunmak kesinlikle mümkün değildir. Geri çekme yöntemi ne demek bilmeli cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından da yüksek risk taşıdığının bilincinde olmalıyız.

 

Dışarıya Boşalma: Geri çekme yönteminin toplumda bilinen adıdır. Geri çekme yöntemi doğal yöntemler arasında toplumumuzca kabul edilmiş olup, sık olarak uygulanmaktadır.

 

Gebelikten Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

 

Cinsel hayatı olan hiçbir çiftte bu yöntem tavsiye edilmemektedir. Geri çekme yöntemi ile hamile kalanlar bu kanının en güzel kanıtıdır. Çiftlerin gebelikten korunmak için prezervatif kullanmayı reddetmesi durumunda;

 

  • Aylık vurulan iğneler,
  • Spiral kullanma,
  • Doğum kontrol hapları önerilmektedir.

 

 

Güvenilir Doğum Kontrol Yöntemleri

 

 

Geri çekme ya da dışarıya boşalma yönteminin güvenilirliği erkeğin tecrübesine bağlı olup ilişki sırasında boşalmadan önce penis vajinadan çıkarılmalıdır. Doğum kontrol yöntemleri kullanırken amaç çocukların sağlıklı olması ve çocuk sahibi olmak istendiği zaman gebeliğin meydana gelmesidir. Geri çekme yöntemi riskleri bilinmelidir. 2 yıldan daha kısa süre ile yapılan doğumlar annelerin vücut sağlığını önemli ölçüde bozmaktadır.

 

Gebelikten Korunma Süresinde Yanlış Düşünceler

 

Ara vermeden aka arkaya yapılan doğumlar anne ölümlerine neden olmaktadır. Geri çekilme yönteminde eşlerin kafasında sperm kadının rahmine gitmezse nasılsa hamilelik olmaz düşüncesidir. İlişki sırasında henüz boşalma olmadan önce erkek tarafından salgılanan ön sıvıda binlerce sperm bulunmaktadır. Bunlar kadının yumurtlama gününe denk gelirse hamile kalınma oranı yüksektir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın