Genital Siğil Tedavisi, Belirtisi ve HPV İle İlişkisi

genital siğil

Genital siğil tedavisine geçmeden önce, genital siğilin ne olduğunu kısaca açıklayalım. Genital siğil kadınların ve ya erkeklerin genital gölgelerinde oluşur. Bu oluşumun asıl kaynağı ise HPV yani Human Papilloma Virüs denilen virüstür. Bu arada dünya genelinde de bu virüs cinsel ilişkilerle oldukça yaygınlaşmıştır. Tek partnerlik ise bu siğilden korunmanın en etkili yöntemi olacaktır.

HPV Virüsünün Bulaşma Nedenleri

Bu virüsün cinsel ilişki ile bulaşma oranının dünya genelinde yarı yarıya kadar artması sebebi ile ilişki sırasında korunmanın da önemi artmıştır. Sağlıklı cinsel yaşam için partnerinizde ve ya kendinizde bu vb. virüslerin olmadığından emin olmak geleceğiniz için önemlidir. Bu virüs sizde var ise partnerinize geçme oranı ise yüzde altmışlara kadar gelmiştir.
Diğer bir önemli neden ise yine cinsel yaşama bağlı olarak; erken yaşta ilişkilerdir. Cinsel birleşmenin yanı sıra bu virüsün siğillerin teması ile de bulaşma riski mevcuttur. Bu arada bu virüsün bazı bebeklerde de gözlenmesinin kaynağı da virüs annedir. Anneden de bu virüsün bulaşabildiği değerlendirilmektedir.
HPV virüsü kadınlarda Dış genital bölge, Vajina. Serviks (rahim ağzı), Perianal bölge çevresinde görülebilir. Erkeklerde ise; dış genital bölge ile makat çevresinde gözlenmektedir.
Genital siğilin genetik özellikleri ile bulaşma ihtimali bir hayli yüksektir. Belirtileri neredeyse hiç yoktur ve sinsice ilerler. Tam olgunlaşma sürecinde genelde fark edilir. Olgunlaşma sürecinden sonra milim iken büyümelerde olabilir ve santime kadar ilerleyiş olabilir. Hpv sonrası en çok rastlanan genital siğiller ilgili virüsün alınmasından sonra 3 hafta ila 2 yıl arasında belli olur. Bu virüs tehlike oranlarına göre bireylerde gözlemlenir, zararsız olanları olduğu gibi kansere yol açan Hpvlerde vardır. Bu yüzden HPV testi hayati önem taşımaktadır. Korunma, aşılanma ve sünnet olma bilinen en etkili tedavi yöntemleri arasında yer alır ve ülkemizde son yıllarda artsa da en az görünen ülkeler arasında olmamız da bu nedenlere bağlıdır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın