Frengi Görülme Sıklığı

Frengi ya da sifiliz, spiroket adındaki bakteri çeşidinin neden olduğu cinsel yol ile bulaşan kronik bir enfeksiyondur. Her yüz bin kişiden ortalama iki ile üç kişi arasında görülen, Afrika kökenli Amerikalılarda beyazlardan otuz kat daha fazla ortaya çıkan hastalıktır. Çok eski zamanlardan beri bilinir ve vücudun birçok bölgesinde etkili olabilir. Son yıllarda frengi hastalığına yakalanan insan sayısında artış görülmüştür. Bunun ana sebebi ise günümüzde yaşanan cinsel ilişkiden kaynaklanmaktadır. İlişkide var olan serbestliğin ve homoseksüelliğin artması hastalığın yaygınlaşmasında etkili olmuştur. Her yıl yaklaşık on beş milyon kişi bu hastalığa yakalanır.

Peki frengi nasıl bulaşır? Hastalık cinsel yol ile kişiden kişiye bulaşır. Frengi hastası olan kişiden sağlıklı bireye geçiş yapar.  Genital bölge ile temas sonucu vücuttaki bir yaradan mikrop bulaşır. Anal ve oral sex bu hastalığın bulaşmasındaki önemli faktörlerdendir. Çiftlerin öpüşmesi ile de bu hastalığın bulaşıcı bir yol izlediği görülmüştür. Anne adayından bebeğe karşı hastalığın geçiş oranı oldukça yüksektir. Frengi hastası olan hamile bir kadından anne karnında olan bir bebeğe geçtiği taktirde bebek maalesef ölü olarak dünyaya gelir. Ayrıca ölü doğmayan bebeklerde erken doğum sonucu hayatını kaybedebilir. Her ne kadar nadir görülse de hastalığın farklı bulaşma yolları da bulunmaktadır. Frengi bir kişinin kanının başka birinin yarası ile temas etmesi sonucu hastalık bulaşabilir. Fakat bu düşük bir ihtimaldir.

frengi belirtileri

Peki belirtileri nelerdir? Frenginin ilk belirtileri şu şekildedir:  bakteri vücuda giriş yaptıktan sonra kademeler şeklinde ortaya çıkar ve bunlar dört evreden oluşur. Birinci sırada bakteri kan yolunu kullanarak vücuda yaygınlık gösterir ve yaklaşık 20-25 gün sonra mikrop nereden vücuda girdiyse orada ıslak kırmızı, çevresi belirgin olan ama kişiye ağrı vermeyen çıban görünümünde yaralar oluşarak meydana gelen bu yaralar iki ya da üç hafta sonra geçerler. İkinci evrede ise tedavi edilmediği takdirde mikrop tüm vücuda yayılır. Yaklaşık üç beş ay sonra hastada yorgunluk, baş ve eklem ağrıları, el ve ayakta, vücudun bazı yerlerinde döküntü ortaya çıkar. Kilo kaybı ve iştahsızlık meydana gelir. Saçların ve kaşların dökülmesi belirginleşir hastalığın bu dönemi uzundur, bir yıldan fazla sürer. Üçüncü evre ise latent evre dediğimiz evredir. Hastalığın belirtileri olmazsa da yapılmış olan testlerin sonucunda frengi hastalığının pozitif olduğu görülür ve bulaşıcıdır. Vücutta ki birçok organın zarar görmesine neden olan bu mikrop vücutta atılamadığı sürede bu dönem 5 ila 10 yıl kadar sürebilir. Dördüncü evre geç sifiliz dediğimiz son evredir. Frengi sonucu oluşan hastalıklar ortaya çıkar, hastalık bulaşıcı değildir ama sonu ölüm ile sonuçlanabilecek çok ciddi hastalıklara yol açar. Hastalığın tanısını ortaya koymak için bir takım kan testleri yapıldıktan sonra ortaya çıkan kan testleri göz önünde bulundurulur. Henüz çıban şeklinde olan yaradan alınan parçanın mikroskobik incelenmesi sonucu bakterinin varlığına ilişkin tanı konur ve hemen gerekli olan tedaviye başlanır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın