Adet Döneminde Seks Yapmak Zararlı Mı?

Halk arasında adet dönemine ilişkin olarak vücutta kirli kanın atılmasını sağlayan adet kanının zehirli olduğu, vücuttan atılmadığı takdirde kişileri zehirlediği, pis olduğu ve adet süresince ilişki kurulursa kişiyi zehirleyeceği gibi  sözler söylenmektedir. Adet kanaması kadınların rahminin içinde bulunan bir dokunun kanayarak dökülmesi anlamına gelir. Adet döneminde cinsel ilişki günah mı sorusu kişilere göre değişiklik göstermektedir.

 

Hamile Kalma Riski Var Mı?

 

Adet olunan sürede seks yapılıp yapılamayacağı çiftlerin dini inançlarına, koşullara göre değişiklik gösterir. Menstrüasyon  döngüsü sırasında prezervatif kullanarak seks yapılmasında tıbbi olarak sakınca bulunmamaktadır. Bayan ve erkek vücuduna zarar gelmemektedir.

 

Prezervatifli Seks Yapmak: Cinsel ilişkiye girmek çiftlerin mikrop kapmasına neden olabilmektedir. Regl iken hamile kalınır mı sorusu prezervatif kullanmayı gerektirir. Çok düşük olsa da adet kanaması sırasında hamile kalma olasılığı bulunmaktadır.

 

Regl Döneminde Seksin Faydaları

 

Bayanların bir kısmı adet döneminde cinsellik yaşadığında gerilimlerinin azaldığını ya da yok olduğunu belirtmişlerdi.  Bazı bayanlar ise adet döneminde sevişmek sayesinde adet sancılarının yok olduğunu dile getirmişlerdir. Hormonların yeni dengeye kavuştuğu regl döneminde hamile kalınmaması kadınlarda rahatlama meydana getirmektedir.

regl döneminde seks

Endorfin Hormonu Ve Regl İlişkisi

 

Kadınların önemli bir kısmı bu dönemde değişen hormonları nedeni ile cinsellik hayatlarından daha çok haz alabilir, daha kolay boşalabilir. Adet döneminde birlikte olmak sağlık açısından hiçbir engel taşımamaktadır. Adetliyken nasıl sevişilir sorusu prezervatif kullanmayı gerektirir. Orgazm sırasında salgılanan endorfin hormonu mutluluk verici ve ağrı kesici olduğundan adet döneminde seksin ağrıları giderdiğini söylememiz mümkün.

 

Regl Döneminde Cinsel Yaşamın Zararları

 

Adet döneminde seks yapmak duş yaparken hem bayanlar hem de erkekler için daha rahat olacaktır. Cinsel ilişki orgazm ile sonuçlandığı takdirde ise adet öncesinde ve sonrasında olan semptomları hafifletme konusunda yardımcı olacaktır.  Regl döneminde seksin zararları bulunmaktadır. Adet döneminde yapılan seks;

 

  • Kadın Hepatit B ve C hastalığına sahipse partnerine geçişini hızlandıracaktır.
  • Bakteriyel vajinit, kandidiyazis gibi bakteri enfeksiyonlarını geçirme riski de artıyor.
  • Cinsel ilişki sırasında erkeklerden gelen herpes enfeksiyonu riski de önemli derece artmaktadır.

 

 

 

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın