Böbrek Hastalığı Tanısı

Böbreklerimiz karın boşluğunda bulunan iki adet organımızdır. 120 Gram ağırlığında ve yumruk büyüklüğündedir. Böbreklerimizin çok önemli fonksiyonları vardır. Vücudun su ve elektrolit dengesini sağlamasının yanı sıra kan basıncı üzerine ayrıca bir takım hormonlar salgılaması nedeniyle hayati önemi vardır. Böbreklerimiz fonksiyonlarını kaybettiği zaman artık hayatımızı sağlıklı bir şekilde idame ettirmemiz mümkün değildir.

Böbrek hastalığı çok sinsi bir hastalıktır ve böbrek yetmezliği ortaya çıktığı zaman mutlaka böbrek yerine koyma tedavileri dediğimiz böbrek nakli veya diyaliz tedavileri uygulanır. Böbrek üzerine hasar verebilen böbrek hastalığı oluştuktan sonra bunun ilerlemesini sağlayan birçok faktör söz konusudur. Bunlardan bir tanesi de tansiyon yüksekliğidir. Tansiyon yüksekliği kendisi böbrek hasarına yol açabileceği gibi var olan böbrek hasarını da ilerleten bir durumdur.

Böbrek Hastalığı

Böbrek hastalığında tuz kullanımı

Türkiye’de 40 yaşını geçmiş 4 erişkinden birinde kan basıncı yüksekliği söz konusudur. Bu da büyük oranda tuz ile ilişkilidir. Diyetimizde bulunan tuz miktarı Türkiye ortalaması 15 gram/gündür. Normal insanlarda önerilen tuz miktarı 6 gram/gündür. Böbrek hastası veya kan basıncı yüksek olan bir hastada önerilen maksimum alabileceği tuz miktarı 2 gramdır. O yüzden sağlıklı beslenmede veya bir hipertansiyon hastasının beslenmesinde tuzsuz diyetin önemi çok büyüktür. Ekmekte bulunan tuz miktarı 100 gramında 1.7 gramdır. Bir erişkinin ortalama günde 400 gram ekmek tükettiğini varsayarsak (istatistiklerle bu böyle belirlenmiştir) günde 6.8 gram tuz almaktadır. Bu da normal önerilen tuzun üst limitinden daha yüksek değerdedir. O yüzden böbrek hastalığının sinsi bir hastalık olduğunu fark ettirmeden ilerlediğini de varsayarsak beslenmemizin ve böbreklerimizi kontrol ettirmemizin önemini ortaya koymaktadır.

Türkiye’de böbrek hastalığı

Günümüzde Türkiye’de 65.000 böbrek hastası vardır. Bunlar son dönem böbrek hastasıdır. Böbrek ve diyaliz tedavileri uygulanan hastalar grubudur. Türkiye’de 10.500 kişide yapılan bir araştırmanın sonucuna göre her 15 kişiden 1’inde böbrek hasarı tespit edilmiştir. Bu hasarın ilerleyici olduğunu düşünürsek yaşam süremiz el verdiği ölçüde uzun dönemde her 7 kişiden 1’isi böbrek hastası ve bu da ilerleyerek son dönem böbrek yetmezliğine gidecek anlamını taşır. Bu yüzden böbrek sağlımızı korumamız, böreklerimizin farkında olmamız, herhangi bir idrar anormalliği, normal idrar alışkanlıklarının dışında kanlı veya bulanık idrar yapma gibi durumlarda mutlaka bir hekime başvurulması gerekiyor. Ayrıca böbrek hastalıklarının önemli bir kısmı (günümüzde bu %40’ları bulmaktadır) şeker hastalığından kaynaklanmaktadır. Şeker hastalığı da günümüzde oldukça yaygın bir hastalıktır. Şeker hastalığı da sonunda böbrek hastalığına yol açmakta ve böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. Bu yüzden şeker hastalığını tespit ettirmemiz, bunun kontrollerini yaptırmamız ve varsa şeker hastalığı şeker düzeyini normal sınırlar içerisinde tutmamız böbrek sağlığı açısından çok önemlidir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın