Basur Nedenleri

Basur (Hemoroid) Nedenleri

Toplumumuzda popo çevresi hastalıklarını çok sık görürüz. Hemen hemen popülasyonun yarısı makat bölgesinde, tuvalet esnasında kanamanın veya bir şişliğin olduğunu yaşar ve bilir. Bazıları bu hastalığı kronik olarak yıllardır yaşamaktadır. Ama pek çoğu insan çekinerek o bölgesini muayene ettirmekten ve bir başkasına (doktor da olsa) göstermekten ürkerek hastaneye gidip muayene olmazlar. Aslında burada birden fazla hastalık söz konusudur. Çatlak hastalığı, hemoroid, fistül denilen hastalıklar söz konusudur. Bir de bunlardan başka benzer şikayetler yaratabilen bağırsak içerisindeki hastalıklar vardır. Asıl işin önemli noktası da tam burada başlar. Pek çok kişi şikayetlerini geriye atar. Hemoroiddir, basurdur bunun bana bir zararı yok gibi bahaneler ile hekime gidilmez. Ama hasta burada bir şeyi atlamaktadır. Bağırsağın içerisinde olan bazı başka rahatsızlıklarda bunlar; iltihaplı bağırsak hastalıklarından tutunuz, başka olumsuz hastalıklara hatta tümör gibi sonuçları beraberinde getirir. İşte bu noktada hastanın hekime gelmesi, gereken bazı incelemeleri yaptırması gerekir. Bunların içerisinde kolonoskopi dediğimiz kalın bağırsağın verilen müsillerle önceden boşaltıldıktan sonra hastaya verilen bir ilaç ile hasta uyurken kamera yardımıyla incelenmesidir.

Basur Belirtileri

Kolonoskopide hastanın kalın bağırsağının hatta ince bağırsağının son birkaç santimetresinin tamamı incelenebilir. Bu incelemeden sonra kamera ile çok da büyütülerek görme şansı olduğu için hekiminiz net konuşabilir. Sizde şu hastalık var şu hastalık yok diye kesin sonuçlar elde edilir. O hastalıklar ile ilgili ufak tefek konularda anında tedaviler yapılabilir. Et beni var ise kolonoslopi yardımı ile alınabilir. Et beninin varlığı sorun değil fakat zamanla hoşumuza gitmeyecek hastalıklara dönüşmesi ve tümör çıkması muhtemeldir. Dolayısıyla bu tür şikayetleri olan kişilerin hastalıklarının önemsiz olduklarını düşünmelerine rağmen, olası başka problemlerin olmadığını görmek için hastaneye başvurup bu tür incelemelerin yapılmasına hazırlık yapmaları son derece yararlı, etkili ve hayat kurtarıcıdır. Pek çok kişi bu nedenle doktora çok geç gider. Artık şikayetleri son haddine varır ve başa çıkamayınca hastaneye gitmeye karar verir. Bu nedenle birkaç basit tavsiyemiz olacak. Sayacağımız şikayetler görüldüğünde kişilerin doktora gitmesinde fayda var.

  • Kabızlık. Hele ki yeni ortaya çıkmış kabızlık. Son bir aydır tuvalete giderken kabızlık sorunu yaşıyorsanız bu hastaneye gitmeniz için yeterli sebeptir.
  • Dışkının çapında incelme. Tuvalete çıkıldığında eskisine göre ince çaplı bir dışkının çıktığını fark etmek de önemli bir değişikliktir. Bu da inceleme ve araştırma sebebidir.
  • Dışkıda kan. Dışkıdan önce, dışkıyla beraber veya dışkıdan sonra kan geliyorsa doktorunuza başvurmanız için yeterli sebebiniz var demektir.
  • Makatta ağrı.
  • Makatta ele gelen bir şişlik.
  • Tuvalet ihtiyacı ile gidip, hiçbir şey halledemeden geri dönmek. Bir süre sonra tekrar aynı ihtiyacı duymak. Bu şekilde tuvalete gidip gidip boş dönmek.

Bu şekilde bağırsak incelemesi yapılıp bir hastalığı bulunmayan hastalarda, demin saydığımız popo bölgesi hastalıklarından basur, çatlak varsa bunların cerrahi veya ilaçlı tedavileri yapılacaktır. Bu konularda ihmalkar davranmamak sizlerin lehine olacaktır.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın