Aşırı Terlemeye Estetik Çözüm

Aşırı terlemeye estetik çözüm

Aşırı Terlemeye Estetik Çözüm

Terleme sempatik sinir sisteminin kontrolünde gerçekleşen, vücut ısısının ayarlanmasına yönelik bir fonksiyondur. Vücut ısısı, sıcaklık, stres, hormonlar, fiziksel egzersiz gibi sebeplerden dolayı arttığında terleme gerçekleşir. Terin buharlaşmasıyla ısı kaybı oluşur ve vücut ısısı dengelenir. Terlemenin insan vücudu için önemli bir rolü vardır. Terleme aşırı miktarda meydana geldiğinde buna “hiperhidroz” denir. Hiperhidroz, insan yaşamını olumsuz etkiler ve yaşam kalitesini düşürür. Bu durumun önüne geçmek mümkündür. Aşırı terlemeye estetik çözüm getirilebilir.

Aşırı terlemeye estetik çözüm

Aşırı Terleme Neden Kaynaklanır?

Aşırı terlemenin kesin nedeni bilinmemekle birlikte bu hastaların büyük çoğunluğunda, ailelerinde de aşırı terleme geçmişi olduğu bilinmektedir. Nüfusun %3’lük kesiminde aşırı terleme sorunu gözlenmektedir. Sistematik bir hastalığa bağlı olmadan gelişebilir. Heyecan ve strese bağlı olarak tetiklenebilir. Sadece uyanık olunan zamanlarda aşırı terleme söz konusudur. Aşırı terlemeye estetikçözüm olarak botoks uygulaması yapılmaktadır.

Aşırı Terleme Hangi Bölgelerde Gözlenir?

Aşırı terleme koltuk altı, avuç içleri, ayakaltı gibi bölgelerde gözlenir. Avuç içlerinde ve ayak tabanındaki aşırı terleme çocukluk çağında başlarken koltuk altındaki aşırı terleme ergenlik döneminde görülmeye başlar.

Aşırı Terleme Nasıl Ayırt Edilir?

Kişilerin yaşam kalitesini bozan aşırı terleme iş, okul ve sosyal hayatında olumsuzluklara neden olur. Giysilerinizin renk ve yapısında tere bağlı bozulmalar varsa, giysilerin koltuk altlarında geniş bir alanda ıslaklık meydana geliyorsa ve rahatsız edici bir koku alıyorsanız normalden fazla terliyorsunuzdur. Ergenlik döneminde hormonal dengeler nedeniyle aşırı terleme normal kabul edilse bile sizi sosyal aktivitelerden engelleyecek düzeyde olabilir.

Aşırı terlemeye estetik çözüm

Aşırı Terlemede Botoks Uygulaması

Deri içine küçük dozlarda botoks uygulaması yapılarak aşırı terlemeye estetik çözüm bulunulabilir. Botulinum Toksin A (botoks) enjeksiyonu ile ter bezlerinin, sinir uçları tarafından uyarılması bloke edilir. Böylece ter üretimi engellenmiş olur. On beş, yirmi ayrı noktadan ince bir iğne ile lokal anestezi altında uygulama yapılmaktadır. Botoksun etkisi yaklaşık bir yıl sürmektedir. Tedavi tekrarlandığında etki süreleri uzamaktadır. Aşır terleme sorunundan kurtulan bireyler; daha özgüvenli bir şekilde hayatlarına devam edebilirler. Ayrıca hijyen şartları açısından da söz konusu uygulamaların olumlu etkilerinin bulunduğu bilinmektedir.

Biestetik.com okuyucularına estetik, güzellik, zayıflama ve sağlık konularında en doğru bilgiyi vermeyi hedefler. Estetik ameliyatlar nasıl yapılır, estetik operasyon çeşitleri nelerdir, estetik operasyon yaptıranlar tarafından çekilmiş estetik ameliyat öncesi ve sonrası resimleri, güzellik uzmanları ve estetik doktorları hakkında yapılmış yorumları sitemizden takip edebilirsiniz.

Arama Sonuçları: ,

Sorularınızı veya Fikirlerinizi Paylaşın